Dłutownica Fellowsa CNC do kół zębatych i wielowypustów
Maszyny CNC do dłutowania kół zębatych i wielowypustów zewnętrznych oraz wewnętrznych
Dłutownica do kół zębatych - obwiedniowa obróbka kół zębatych

W swojej ofercie posiadamy dłutownice Fellowsa CNC do dłutowania kół zębatych i wielowypustów o uzębieniu prostym oraz skośnym, wewnętrznym i zewnętrznym. 

maszyna-do-dlutowania-cnc-yks5132x3-cjmt-tradensa
Dłutownice Fellowsa CNC do kół zębatych

Maszyny fellowsa do dłutowania kół zębatych, obróbka kół zębatych zewnętrznych i wewnętrznych. Opis techniczny i specyfikację dłutownic fellowsa do kół zębatych oraz dane maszyn w naszej ofercie znajdziesz na tej stronie. 

producent-maszyn-do-kol-zebatych-logo-cjmt-tradensa.png

Oferta dłutownic Fellowsa CNC z firmy CJMT - maszyny obwiedniowe do produkcji kół zębatych i wielowypustów

CJMT jest największym producentem maszyn do kół zębatych na świecie – posiada ogromne 50-letnie doświadczenie w sektorze maszyn do produkcji uzębień.

Jako jeden z nielicznych producentów na świecie, CJMT wciąż wykonuje nie tylko małe i średnie maszyny do kół zębatych, ale również znacznie większe modele, które pozwalają na obróbkę kół zębatych powyżej modułu 20 (a nawet 30) i średnicy do fi5000mm. 

YKS5132H-6.jpg

Maszyny budowane są tylko i wyłącznie na częściach od remonowanych światowych producentów (np. śruby kulowe Hiwin, sterowanie Siemens lub Fanuc, przetwornice częstotliwości Schneider), a większość części w przypadku awarii można zakupić pogwarancyjnie bezpośrednio u europejskich dystrybutorów. 

Maszyny do dłutowania kół zębatych i wielowypustów spełniają wszelkie kryteria UE i posiadają certyfikat CE.

CJMT produkuje również dłutownice Fellowsa sektorowe, pozwalające na obróbkę tylko części (sektora), który jest uzębiony.

dlutownica-fellowsa-cnc-sektorowa-cjmt-tradensa.jpg

Dłutownice Fellowsa, zarówno w wariantach konwencjonalnych, jak i CNC, stanowią fundament wielu sektorów przemysłu, dostarczając kluczowe podzespoły przekładni zębatych o wysokiej jakości. Wybór odpowiedniego typu maszyny zależy od specyfiki produkcji, wymagań jakościowych oraz dostępności zasobów. Technologia dłutowania obwiedniowego od lat stanowi złoty środek w produkcji kół zębatych.

Dłutownice Fellowsa umożliwiają wyprodukowanie kół zębatych i wielowypustów o różnej średnicy i module.

Od małych uzębień:

maszyna-do-dlutowania-kol-zebatych-wielowypustow-cjmt-ygx5112-tradensa-cjmt.jpg

Po duże:

dlutownica-fellowsa-cnc-yk5150Dx3-1-cjmt-tradensa.jpg

Odpowiednia prędkość dłutowania i obrotowy stół wrzeciona napędzany silnikiem serwo, uchwyt i mocowanie o odpowiedniej długości pozwalają na skuteczną obróbkę części uzębionej.

Dłutownice Fellowsa to maszyny CNC o solidnej kosntrukcji, umożliwiające produkcję różnorodnych uzębień, kół o zębach ewolwentowych i wielowypustów o zębach prostych i skosnych. Narzędzie wykorzystywane podczas dłutowania to nóż Fellowsa (dłutak Fellowsa), którego konstrukcja może być w trzech wariantach: dłutak fellowsa trzpieniowy, dłutak fellowsa garnkowy (nasadzany), dłutak fellowsa talerzowy (nasadzany) - więcej informacji o dłutakach i ich konstrukcji znajdziesz tutaj

Co to są Dłutownice Fellowsa?

Dłutownice Fellowsa, czyli maszyny wykorzystywane do obróbki kół zębatych metodą dłutowania, stanowią kluczowe narzędzie w precyzyjnej produkcji elementów mechanizmów przekładni zębatych. Nazwa „Fellows” pochodzi od nazwiska wynalazcy – Edwina R. Fellowsa, który na początku XX wieku przyczynił przyczynił się do rewolucji w technologii produkcji kół zębatych. Metoda, która stała się znana jako proces Fellowsa, rewolucjonizuje sposób, w jaki koła zębate są produkowane, umożliwiając wykonywanie operacji z nieporównywalną wcześniej dokładnością i wydajnością.

dlutownica-fellowsa-cnc-cjmt-tks5132hx4-tradensa.jpg

Zastosowania dłutownic Fellowsa

Dłutownice Fellowsa znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie kluczowe jest precyzyjne, powtarzalne oraz efektywne nacinanie kół zębatych, przeważnie o uzębieniu wewnętrznym (rzadziej zewnętrznym), bądź zewnętrznym w przypadku braku odpowiedniego wybiegu do zastosowania frezów ślimakowych. Występują one w branżach takich jak motoryzacja, lotnictwo, czy przemysł maszynowy, dostarczając koła zębate i części uzębione o wysokiej dokładności do skrzyń biegów, czy turbin. Maszyny te umożliwiają obróbkę zębów kół o różnych profilach, spełniając rygorystyczne normy jakości i tolerancji. Niepodważalną zaletą charakterystyczną dla dłutownic Fellowsa w przypadku dłutowania uzębień wewnętrznych jest możliwość obróbki uzębień nieprzelotowych, niemożliwych do wykonania szybszą i wydajniejszą metodą przeciągania - więcej informacji o technologii przeciągania znajdziesz tutaj

Jak działają dłutownice Fellowsa?

Dłutownica Fellowsa pracuje poprzez obróbkę kół zębatych za pomocą ruchomego dłuta (narzędzie - dłutak Fellowsa), które poprzez ruch posuwisto-zwrotny w kierunku obrabianej luki generuje uzębienie koła zębatego. Mechanizm maszyny umożliwia precyzyjne ustawienie kąta i głębokości cięcia, gwarantując tym samym niezwykłą precyzję i powtarzalność procesu. 

Dłutaki Fellowsa mogą  nacinać uzębienia wewnętrzne przelotowe oraz nieprzelotowe, listwy zębate, koła zębate o uzębieniach prostych, skośnych oraz daszkowych, koła łańcuchowe, koła pasowe i wiele innych.

Dłutak Fellowsa podczas dłutowania wykonuje ruch posuwisto-zwrotny, a samo nacinanie uzębień odbywa się na zasadzie odwzorowania profilu zęba dłutaka w obrabianej części. Wiór jest usuwany tylko podczas ruchu głównego (dłutującego), ruch powrotny nie jest ruchem skrawającym i następuje po małym odskoku narzędzia w kierunku promieniowym. Ponadto występuje tutaj zestrojony ruch obrotowy zarówno dłutaka jak i obrabianego elementu. Ma on na celu symulację współpracujących kół, pozwala na osiągnięcie ewolwenty i stąd dłutowanie dłutakiem Fellowsa nazywane jest również dłutowaniem lub obróbką metodą obwiedniową.

Zalety dłutownic Fellowsa CNC nad konwencjonalnymi - części uzębione o małym i dużym module, precyzyjny stół z napędem sterowanym numerycznie, modyfikowany skok dłutaka.

Dłutownice Fellowsa CNC przyniosły ze sobą szereg korzyści w porównaniu do ich konwencjonalnych odpowiedników, które wpływają bezpośrednio na jakość produkcji oraz efektywność procesów:

  • Automatyzacja: dłutownice CNC minimalizują potrzebę interwencji operatora, znacząco zwiększając efektywność i ciągłość produkcji.
  • Precyzja: dzięki zaawansowanemu sterowaniu numerycznemu, maszyny CNC mogą realizować uzębienia o skomplikowanych geometriach i wyjątkowej dokładności, nawet do 6 klasy dokładności wg norm DIN.
  • Powtarzalność: wysoka precyzja oraz kontrola procesu gwarantują wysoką powtarzalność produkcji.
  • Elastyczność: zmiana parametrów obróbki, możliwość obróbki kół zębatych i wielowypustów śrubowych może zostać zrealizowana szybko i bezproblemowo.
  • Integracja: możliwość integracji z innymi systemami produkcji, co umożliwia łatwe włączenie maszyn CNC Fellowsa do kompleksowych linii produkcyjnych.

Dłutownice Fellowsa CNC w ofercie naszej firmy: Polski przedstawiciel CJMT.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą noże Fellowsa (dłutaków Fellowsa) - tutaj oraz sprawdzianów do wielowypustów - tutaj

Jeżeli natomiast szukają Państwo maszyn pomiarowych do kół zębatych to zapraszamy na stronę -> tutaj

Dłutownice Fellowsa CNC w naszej ofercie
Dłutownica Fellowsa YGX5112 - mała maszyna do precyzjnego dłutowania uzębień - do modułu 2 i średnicy 120mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YKS5120×3/YKS5120B×3/YKD5120×3 - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 6 i średnicy 200mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YKS5132×3/YKD5132×3/YKS5132E/YKS5132H - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 8 i średnicy 320mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YKT5132 - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 8 i średnicy 320mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YK5150D×3/YKC5150D×3/YKD5150×3 - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 10 i średnicy 600mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YK5150E/YK5150H  - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 10 i średnicy 600mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YKT5150 - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 10 i średnicy 600mm
Więcej
Sektorowa dłutownica Fellowsa YK5612C/YK5612D - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 12 i średnicy 120mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YKW5165x6 - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 12 i średnicy 800mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YK5180B×3/YKC5180B×3/YK5180C- maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 12 i średnicy 1100mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YKT5180A - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 12 i średnicy 1100mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YK51125C×3 - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 12 i średnicy 1600mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YKT51160A - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 12 i średnicy 2100mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YK51125C×3 - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 16 i średnicy 1600mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YK51160C - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 20 i średnicy 2100mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YK51250E - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 25 i średnicy 3000mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YK51350 - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 30 i średnicy 4000mm
Więcej
Dłutownica Fellowsa YK51400 - maszyna do dłutowania uzębień - do modułu 30 i średnicy 4500mm
Więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.