Dłutaki Fellowsa, dłutaki talerzowe, dłutaki garnkowe, dłutaki trzpieniowe, dłutowanie kół zębatych, dłutowanie wielowypustów
Dłutowanie kół zębatych i wielowypustów metodą obwiedniową - dłutaki Fellowsa, noże Fellowsa
dlutaki-fellowsa-tradensa.jpg

Dłutaki Fellowsa trzpieniowe oraz talerzowe Tradensa-CTI

Dłutowanie kół zębatych, metoda obwiedniowa oraz narzędzie - dłutak Fellowsa, noż Fellowsa

Dłutowanie kół zębatych jest jedną z najpopularniejszych metod produkcyjnych. Dłutowanie umożliwia obróbkę zarówno kół zębatych o uzębieniach zewnętrznych jak i wewnętrznych. Ze względu na charakter pracy i trudności we frezowaniu obwiedniowym uzębień wewnętrznych, dłutowanie obok przeciągania i coraz popularniejszego Power Skivingu jest jedną z głównych metod produkcji kół zębatych i wielowypustów o uzębieniach wewnętrznych.

 

dlutowanie-dutakiem-fellowsa-trzpieniowym.jpg

Dłutowanie uzębienia przy pomocy dłutaka Fellowsa trzpieniowego

Do dłutowania uzębień używa się narzędzi, tzn. noży Fellowsa lub dłutaków Fellowsa. Dłutak Fellowsa to narzędzie, które metodą obróbki obwiedniowej dłutuje (nacina) uzębienia w kole zębatym.

Dłutak Fellowsa umożliwia nacinanie uzębień standardowych o kącie przyporu 20 stopni, wielowypustów wg różnych norm (np. DIN5480, DIN5482, DIN9611) oraz profili specjalnych i uzębień niestandardowych.

Ponadto dłutak Fellowsa może być zgrubny z protuberancją lub wykańczający (obróbka na gotowo).

dlutowanie-uzebien-dlutak-fellowsa-talerzowy.jpg

Dłutowanie wielowypustu dłutakiem Fellowsa talerzowym

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są dłutaki wykańczające w klasie A (b. dokładna) lub klasie AA (ultraprecyzyjna).

W takim wypadku odpada szlifowanie uzębień, które w przypadku uzębień wewnętrznych nie jest procesem łatwym, stąd producenci kół zębatych, jeżeli to możliwe, starają się go wyeliminować.

Dłutaki Fellowsa mogą również nacinać uzębienia wewnętrzne przelotowe oraz nieprzelotowe, listwy zębate, koła zębate o uzębieniach prostych oraz skośnych lub daszkowych, koła łańcuchowe, koła pasowe i wiele innych.

Dłutak Fellowsa podczas dłutowania wykonuje ruch posuwisto zwrotny, a samo nacinanie uzębień odbywa się na zasadzie odwzorowania profilu zęba dłutaka w obrabianej części. Wiór jest usuwany tylko podczas ruchu dłutującego w kierunku uzębienia, ruch powrotny nie jest ruchem skrawającym. Ponadto występuje tutaj zestrojony ruch obrotowy zarówno dłutaka jak i obrabianego elementu. Ma on na celu symulację współpracujących kół, pozwala na osiągnięcie ewolwenty i stąd dłutowanie dłutakiem Fellowsa nazywane jest również dłutowaniem lub obróbką obwiedniową.

Rodzaje dłutaków Fellowsa, noży Fellowsa

Dłutaki Fellowsa mogą zostać wykonane w trzech podstawowych typach konstrukcyjnych:

 • Dłutaki Fellowsa trzpieniowe (dłutaki trzpieniowe) – zazwyczaj wykorzystywane do mniejszych modułów uzębień lub uzębień, w których wymagana jest duża długość dłutowania.
 • Dłutaki Fellowsa talerzowe (dłutaki talerzowe lub potocznie dłutaki dyskowe) – zazwyczaj wykorzystywane do większych modułów uzębień, mają dużą liczbę zębów na obwodzie, ale stosunkowo niewielką wysokość.
 • Dłutaki Fellowsa garnkowe (dłutaki garnkowe) – mają mniejszą średnicę od dłutaków talerzowych, a co za tym idzie mniejszą liczbę zębów na obwodzie. Posiadają natomiast większą wysokość i umożliwiają dłutowanie dłuższych uzębień.
typy-dlutakow-fellowsa.png

Rys. 1 Różne odmiany dłutaków Fellowsa: a) talerzowy, b) garnkowy, c) trzpieniowy.

W dłutakach bardzo istotne jest wyliczenie prawidłowej liczby zębów w narzędziu w relacji do zębów w dłutowanych częściach. Zbyt mała liczba zębów w dłutaku będzie prowadziła do interferencji zazębienia i podcinania stóp zębów w części, doprowadzając do jej osłabienia.

Dlutaki-fellowsa-trzpieniowe.png

Rys. 2 Dłutaki Fellowsa trzpieniowe - nasze wykonanie ze stali proszkowej S390 z pokryciem Alcrona Pro.

Materiały i pokrycia wykorzystywane na dłutaki Fellowsa, noże Fellowsa

Dłutaki Fellowsa wykonane są najczęściej z dwóch rodzajów materiałów:

 • Stal szybkotnąca HSS-M2 (SW7M) lub trwalsza stal szybkotnąca kobaltowa HSSe-M35.
 • Stal proszkowa ASP2030 (ASP30), ASP 2052 (ASP52), ASP2060 (ASP60 lub Vanadis60) lub S390, S290.

Dłutaki ze stali szybkotnącej są wykorzystywane przeważnie w produkcjach jednostkowych lub małoseryjnych, a dłutaki ze stali proszkowej wykorzystywane są do produkcji małoseryjnej lub średnioseryjnej. W przypadku produkcji wielkoseryjnej lub masowej dłutowanie ze względu na znacznie dłuższy czas obróbki jest wyeliminowane przez przeciąganie. Ze względu na niskie parametry skrawania i wysoką kruchość dłutaki nie są wykonywane z węglika spiekanego.

Dodatkowo zalecane jest pokrycie dłutaków Fellowsa, stal szybkotnąca HSS-M2 lub HSS-M35 najcześciej powłoką TiN lub Futura Nano Top, a dłutaki Fellowsa ze stali proszkowej trwałą powłoką Alcrona Pro.

Zmiana materiału na lepszy plus dodanie powłoki pozwala i ponowne pokrywanie w cyklach międzostrzeniowych pozwala na znacznie wydłużenie żywotności dłutaków.

dlutaki-fellowsa-do-dlutowania-kol-zebatych.jpg

Posiadamy w swojej ofercie dłutaki każdego typu, w przypadku potrzeb jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Dobierzemy odpowiedni typ oraz materiał narzędzia pod określone części i zagwarantujemy brak interferencji zazębienia.

Znajdziesz u nas m.in.:

 • Dłutaki Fellowsa do kół zębatych o standardowym kącie przyporu 20°.
 • Dłutaki Fellowsa do wielowypustów wg DIN 5480 o kącie przyporu 30°.
 • Dłutaki Fellowsa do wielowypustów wg DIN 5482 o kącie przyporu 30°.
 • Dłutaki Fellowsa do wielowypustów wg DIN 9611 o kącie przyporu 30°.
 • Dłutaki Fellowsa do wielowypustów wg pozostałych norm SAE J 499, ANSI B92.1, DIN5463, ISO 4156, DIN5481, E22-141, E22-145 itp.

W przypadku obróbki uzębień wewnętrznych metodą przeciągania, zapraszamy do naszego innego artykułu oraz dedykowanej strony o przeciągaczach.

 1. Przeciągacze i przepychacze – konstrukcja oraz różnice w procesie przeciągania - artykuł -> tutaj
 2. Przeciągacze i przepychacze - oferta -> tutaj
 3. Sprawdziany do wielowypustów przechodnie i nieprzechodnie - artykuł -> tutaj.
 4. Sprawdziany do wielowypustów i pozostałe - oferta -> tutaj.
 5. Narzędzia na płytki skrawające do dłutowania rowków wpustowych i wielowypustów - oferta -> tutaj.
Blog
Dowiedz się wiecej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.