Sprawdziany do wielowypustów, sprawdziany przechodnie do wielowypustów, sprawdziany nieprzechodnie do wielowypustów, sprawdziany krążkowe do wielowypustów, sprawdziany trzpieniowe do wielowypustów
Sprawdziany do wielowypustów (spline gauges) krążkowe i trzpieniowe - sprawdziany do wielowypustów przechodnie Go i nieprzechodnie NoGo
sprawdziany-do-wielowypustow

Sprawdziany do wielowypustów przechodnie i nieprzechodnie zapewniają szybką metodę kontroli wielowypustów ewolwentowych, wielowypustów równoległych o prostych zębach czy wielokarbów (wieloklinów)

sprawdziany-do-wielowypustow-go-nogo.png

Sprawdziany do wielowypustów (spline gauges) dzielą się na dwa typy:

1. Sprawdziany do wielowypustów przechodnie GO – służą one do kontroli poprawności wykonania danego uzębienia. Sprawdzian przechodni jak nazwa wskazuje przechodzi przez dane uzębienie, ruchem nie wymagającym włożenia dodatkowej siły lub wysiłku. Sprawdzian do wielowypustów przechodni GO może zostać wykonany w dwóch wersjach do uzębień zewnętrznych oraz wewnętrznych:

 • Sprawdzian pierścieniowy przechodni do wielowypustów GO – służy do weryfikacji poprawności wykonania wielowypustów o zębach zewnętrznych, weryfikuje maksymalną efektywną grubość zęba.
 • Sprawdzian trzpieniowy przechodni do wielowypustów GO – służy do weryfikacji poprawności wykonania wielowypustów o zębach wewnętrznych, weryfikuje minimalną, efektywną lukę międzyzębną w wielowypuście wewnętrznym.

2. Sprawdziany do wielowypustów nieprzechodnie NOGO – służą również do kontroli poprawności wykonania danego uzębienia jednak w odrobinę węższym zakresie. Sprawdzian do wielowypustu nieprzechodni wchodzi tylko częściowo na małym odcinku w weryfikowane uzębienie. Sprawdzian do wielowypustów nieprzechodni NOGO może zostać wykonany również dwóch odmianach (pierścieniowy oraz trzpieniowy) oraz pododmianie (wersja z pełnym uzębieniem lub sektorowa z uzębieniem częściowym):

 • Sprawdzian pierścieniowy do wielowypustów nieprzechodni NOGO, wersja z pełnym uzębieniem – służy do weryfikacji minimalnej, efektywnej grubości zęba w wielowypuście zewnętrznym.

 • Sprawdzian pierścieniowy do wielowypustów nieprzechodni NOGO, wersja sektorowa z niepełnym uzębieniem – służy do weryfikacji minimalnej, efektywnej grubości zęba w wielowypuście zewnętrznym.

 • Sprawdzian trzpieniowy do wielowypustów nieprzechodni NOGO, wersja z pełnym uzębieniem – służy do weryfikacji maksymalnej, efektywnej luki międzyzębnej w wielowypuście wewnętrznym.

 • Sprawdzian trzpieniowy do wielowypustów nieprzechodni NOGO, wersja sektorowa z niepełnym uzębieniem – służy do weryfikacji maksymalnej, aktualnej luki międzyzębnej w wielowypuście wewnętrznym.

Materiały stosowane na sprawdziany do wielowypustów przechodnich i nieprzechodnich to:

1. Utwardzone stale narzędziowe lub chromowe o twardości 60-62 HRC – w większości przypadków takie stale zapewniają zadowalające warunki i sprawdziany do wielowypustów są dzięki nim odpowiednio trwałe. Sprawdziany do wielowypustów wykonane ze stali o twardości 60-62 HRC idealnie sprawdzą się przy jednostkowej i małoseryjnej produkcji, gdzie ważna jest weryfikacja każdego uzębienia lub w produkcji średnioseryjnej do sprawdzania wyrywkowego.

2. Utwardzone stale proszkowe o twardości 63-65 HRC – rozwiązanie trwalsze od stali z punktu 1. Pozwala na weryfikację wysokoczęstotliwościową, rozwiązanie najczęściej spotykane w przypadku produkcji średnio lub wysokoseryjnej do częstego sprawdzania uzębień.

3. Utwardzone, specjalne stopy stali o twardości 64-66 HRC – cechują się ekstremalnie wysoką odpornością na ścieranie, zalecane przeważnie do przeciwsprawdzianów.

Sprawdziany do wielowypustów o twardości 60-62 HRC pozwalają przeważnie na weryfikację 8000 sztuk danego wielowypustu w stanie zahartowanym i 12000 w stanie miękkim. Sprawdziany do wielowypustów ze stali proszkowej o twardości 63-65 HRC pozwalają przeważnie na weryfikację 18000 sztuk danego wielowypustu w stanie zahartowanym oraz 26000 w stanie miękkim. Są to dane orientacyjne, ale bardzo dobitnie pokazujące przewagę sprawdzianów do wielowypustów ze stali proszkowej nad sprawdzianami do wielowypustów ze stali chromowej czy narzędziowej i wstępnie pozwalają na dobranie odpowiedniego materiału sprawdzianu pod wielkość produkcji.

sprawdziany-do-wielowypustow-przechodnie-nieprzechodnie-tradensa.jpg

Przykładowe sprawdziany przechodnie krążkowe Go i nieprzechodnie NoGo do wielowypustów Tradensa

sprawdziany-trzpieniowe-do-wielowypustow.jpg

Przykładowe sprawdziany przechodnie trzpieniowe Go i nieprzechodnie NoGo do wielowypustów Tradensa

sprawdzian-przechodni-do-wielowypustow-modul-0,5.jpg

Sprawdzian przechodni do wielowypustów moduł 0,5 - forma koła zębatego

Weryfikacja i kontrola stanu sprawdzianu do wielowypustów

Sprawdzian należy weryfikować wg następujących reguł:

1. Po 25% teoretycznej żywotności sprawdzianu do wielowypustów:

 • 2000 sztuk dla stali o twardości 60-62 HRC.

 • 4500 sztuk dla stali o twardości 63-65 HRC.

Należy sprawdzić zgodność wymiaru przez wałeczki.

2. Po 50% teoretycznej żywotności sprawdzianu do wielowypustów:

 • 4000 sztuk dla stali o twardości 60-62 HRC.

 • 9000 sztuk dla stali o twardości 63-65 HRC.

Należy sprawdzić ponownie zgodność wymiaru przez wałeczki oraz zweryfikować wymiary szczególne danego profilu.

Zużycie sprawdzianu może przebiegać nierówno, stąd należy zaplanować inspekcję z wyprzedzeniem. W przypadku nierównomiernej produkcji należy przynajmniej raz w roku weryfikować wymiar przez wałeczki oraz raz na dwa lata sprawdzać również pozostałe parametry uzębienia. W przypadku wypadnięcia choćby części zębów sprawdzianu do wielowypustów poza tolerancję, sprawdzian taki należy zutylizować.

Przeciwsprawdziany do weryfikacji sprawdzianów do wielowypustów przechodnich i nieprzechodnich

Ponadto sprawdziany do wielowypustów można również weryfikować innymi sprawdzianami, tzw. przeciwsprawdzianami.

Przeciwsprawdziany wykonane są w formie stożka z liniami pasowania i zużycia do monitorowania zużycia danego sprawdzianu do wielowypustu.

W naszej ofercie w zakresie sprawdzianów do wielowypustów znajdziesz:

 • Sprawdziany do wielowypustów wg normy ISO.
 • Sprawdziany do wielowypustów wg normy DIN, w tym:
 • Sprawdziany do wielowypustów wg DIN5480.
 • Sprawdziany do wielowypustów wg DIN5481.
 • Sprawdziany do wielowypustów wg DIN5482.
 • Sprawdziany do wielowypustów wg DIN9611.
 • Sprawdziany do wielowypustów wg normy AGMA.
 • Sprawdziany do wielowypustów wg normy BS.
 • Sprawdziany do wielowypustów wg normy JIS.
 • Sprawdziany do wielowypustów wg norm: SAE J 499, ANSI B92.1, DIN5463, DIN5480, DIN5481, DIN5482, DIN9611, ISO 4156, E22-141, E22-145.
 • Sprawdziany do wielowypustów specjalne na bazie dostarczonej dokumentacji lub wytycznych klienta.

Serdecznie zapraszamy Cię do kontaktu, z nami dobierzesz odpowiedni sprawdzian wykonany z optymalnego materiału pod Twoją produkcję :)

Jeżeli interesują Cię również inne sprawdziany do gwintów, otworów, kanałków czy rowków wpustowych, zapraszamy na naszą stronę o sprawdzianach -> tutaj.

Jeżeli interesują Cię narzędzia do produkcji wielowypustów wewnętrznych i rowków wpustowych zapraszamy tutaj (przeciągacze i przepychacze) oraz tutaj (narzędzia do dłutowania na płytki skrawające).

Wykonujemy również koła wzorcowe.

Blog
Dowiedz się wiecej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.