Precyzyjne maszyny pomiarowe do kół zębatych i wielowypustów ewolwentowych
Maszyny pomiarowe do kół zębatych walcowych prostych i skośnych.
Maszyny pomiarowe do kół zębatych stożkowych prostych.
Maszyny pomiarowe do pomiaru bicia, podziałki, profilu zęba oraz chropowatości powierzchni.

W swojej ofercie posiadamy ultraprecyzyjne maszyny pomiarowe do kół zębatych walcowych prostych i skośnych (modułowych, calowych, pasowych, łańcuchowych oraz pozostałych), kół zębatych stożkowych prostych oraz wielowypustów o różnych modułach i profilach.

Maszyny pomiarowe do kół zebatych i wielowypustów TTI umożliwiają pomiar uzębień wewnętrznych i zewnętrznych.

Maszyny-do-pomiaru-kol-zebatych-tti
Maszyny pomiarowe do kół zębatych i wielowypustów

W ofercie posiadamy najwyższej jakości maszyny pomiarowe do kół zębatych oraz wielowypustów o dokładności pomiaru ciągłego ±0,0001mm (±0,1μm).

maszyny-pomiarowe-do-kol-zebatych-i-wielowypustow-tti-logo.png

Jesteśmy partnerem japońskiego producenta certyfikowanych maszyn do pomiaru uzębień – f. TTI (Tokyo Technical Instruments), producenta dedykowanych maszyn pomiarowych do uzębień.

W dziedzinie przeniesienia napędu, koła zębate są niezbędne do funkcjonowania wielu elementów mechanicznych. Precyzyjne dopasowanie geometrii przekładni jest kluczowe, szczególnie ze względu na rosnące zastosowanie przekładni, na przykład w przemyśle samochodowym, lotniczym i wojskowym. Jakość i optymalizacja procesów produkcyjnych są istotne dla zapewnienia niezawodności i efektywności wyprodukowanej przekładni uzębionej.

Precyzja geometryczna kół zębatych jest fundamentalna dla ich działania, wydajności i cichej pracy. To obejmuje dokładny kształt boków zęba, odpowiednią modyfikację jego zarysu, zachowanie wymiarów zęba i precyzyjne mierzenie podziałki oraz linii zęba.

Produkcja precyzyjnych kół zębatych wymaga starannej kontroli procesu i jakości, aby zagwarantować efektywne przenoszenie momentu obrotowego, wysoką gęstość mocy, niską wagę i minimalny poziom hałasu.

Do zapewnienia jakości kół zębatych stosuje się różne metody kontroli jakości. Zaliczają się do nich pomiary i kontrole cech geometrycznych za pomocą metod dotykowych lub optycznych, przestrzeganie protokołów kontroli i norm, ciągłe monitorowanie procesu produkcyjnego oraz analizowanie błędów w przypadku niezgodności z ustalonymi tolerancjami.

Oferujemy:

 • Maszyny pomiarowe o systemie pomiaru ciągłym do kół zębatych i wielowypustów – od modeli małych jak TTi-120-R (pomiar koła od modułu 0,15) do dużych maszyn pomiarowych TTi-1500H (do modułu 25) i specjalnych modeli umożliwiających pomiar kół zębatych o średnicy przekraczającej φ2000 mm.
 • Maszyny do weryfikacji błędu zazębienia i sprawdzania współpracy z kołem kontrolnym (kołem wzorcowym)– maszyny pomiarowe CNC jednoflankowe i dwuflankowe. Są to maszyny pozwalające na łatwe odkrycie błędu i odchyłek w przeniesieniu napędu między kołami zębatymi przy pomocy sprawdzenia współpracy wyprodukowanego koła zębatego z kołem kontrolnym (kołem zębatym wzorcowym).
 • Maszyny pomiarowe do listew zębatych – pomiar listwy zębatej prostej lub skośnej z dedykowanym mocowaniem. Pomiar umożliwia weryfikację profilu, podziałki i linii zęba różnych wymiarowo listew zębatych.
 • Urządzenia do pomiaru bicia w kołach zębatych.
 • Urządzenia do pomiaru przez wałeczki kół zębatych i wielowypustów.
TTi-300R.jpg

Dlaczego maszyny pomiarowe do kół zębatych i wielowypustów z firmy TTi?

Nasz partner jest producentem, który od 50 lat jest skupiony wyłącznie na pomiarze kół zębatych. Automatyzacja, jakość i dokładność pomiaru są dla nas kluczowe, a dokładność pomiaru rzędu 0,1 μm pozwala bezbłędnie ocenić czy wyprodukowane koło zębate spełnia założone wymagania. Obrotowy stół w maszynie pomiarowej zapewnia pomiar ciągły, a nie punktowe przeliczanie jak ma to miejsce w przypadku maszyn pomiarowych z dodanym dodatkowo oprogramowaniem. Dedykowane oprogramowanie na naszych maszynach pomiarowych pozwala na automatyczny pomiar w bezpośrednim odniesieniu do danej normy uzębienia (np. DIN5480, DIN5482, DIN9611 itp.) wraz z określeniem jej klasy dokładności oraz z automatycznie wygenerowanym raportem pomiarowym.

 • w pełni automatyczny pomiar profilu i linii zęba
 • Pamięć danych koła
 • Obliczanie błędu i odchyłek profilu oraz kąta przyporu
 • Ocena względem norm jak JIS/DIN/AGMA/ISO
 • Obliczanie błędu linii zęba, kąta pochylenia i kształtu linii zęba
 • Pomiar podziałki zęba i jej błędu
 • Obliczanie bicia mierzonego uzębienia
 • Obliczanie zniekształceń po obróbce cieplnej
 • Program autodiagnozy

Cechy szczególne maszyny pomiarowych TTi do kół zębatych i wielowypustów

Maszyny pomiarowe do kół zębatych TTi pozwalają na super precyzyjny pomiar kół zębatych walcowych i wielowypustów. Maszyny posiadają opracowany autorski program pomiarowy „NDG”. Wraz z systemem pomiarowym , napęd bezpośredni wraz z obrotowym stołem pozwala na światowej klasy pomiar uzębień, flanka po flance oraz uzębień wewnętrznych i zewnętrznych.

 • System NC: BB-4, system CNC opracowany przez firmę TTi, rozwiązania smart umożliwiające rozbudowę w przyszłości.
 • Komputer PC oparty na Windowsie – intuicyjna obsługa z możliwością przyłączenia mediów jak LAN, TRS.
 • Nowoczesna metoda „NDF” – jedna z najszybszych i najdokładniejszych obecnie metod pomiaru kół zębatych walcowych i wielowypustów na świecie.
 • Pomiar ciągły profilu, podziałki i linii zęba od modułu 0.15 (zarówno uzębienia zewnętrzne jak i wewnętrzne). Przy pomocy kamery maszyna sprawdza lukę przed przystąpieniem do pomiaru, umożliwia to uniknięcie kolizji.
 • Środowisko komunikacji RS-232C – przez USB super szybka komunikacja w czasie rzeczywistym podczas pomiaru kół zębatych.
 • Symetryczna konstrukcja – każda oś została zaprojektowana symetrycznie względem środka łoża, co pozwala na wyjątkową stabilność podczas pomiaru uzębienia.
 • Oprogramowanie -  intuicyjne i wydajne, i rozwijane od lat wraz z opiniami klientów.
 • Wykończenie lustrzane części ślizgowych – każda część ślizgowa w maszynie jest wykończona ultra-precyzyjnie aby wzmocnić odporność maszyny na zużycie podczas pracy.
 • Łatwy ręczny mechanizm mocowania mierzonych kół zębatych góra-dół.
 • Software – pomiar automatyczny w odniesieniu do norm (JIS, New JIS, DIN, ISO, AGMA, GB/T itp.), generowany do pliku pdf, z rzeczywistym podglądem podczas pomiaru i odpowiednio powiększonymi danymi
 • Pomiar profilu, linii zęba, podziałki w kołach zębatych walcowych prostych i skośnych, wewnętrznych i zewnętrznych – dzielony na wiele lub łączny całego koła zębatego.
 • Pomiar pakietu kół zębatych – do 10 w jednym zamocowaniu.
 • Ustawianie pomiaru kół zębatych – dowolne, z możliwością wyłączenia zębów niemych.
 • Program autodiagnozy – umożliwienie sprawdzenia statycznej dokładności pozycjonowania osi, optycznej skali zliczającej, luzów osiowych itp.
 • Możliwe porównanie wcześniejszego i późniejszego pomiaru, również przed i po obróbce cieplnej.
 • Możliwość pomiaru narzędzi do kół zębatych (frezy ślimakowe, wiórkowniki) i ślimaków, w tym m. in. powierzchni czołowej, podziałki i linii zęba.
 • Na życzenie możliwe dorobienie dodatkowego oprzyrządowania, uchwytów (w tym wewnętrznego), wykrywacza ślimaka, długiego suportu, pływającego stołu, kompaktowej kamery do łatwiejszego celowania czujnikiem w przypadku małych modułów

Pozostałe maszyny pomiarowe do kół zębatych

Maszyny do sprawdzania współpracy z kołem kontrolnym (kołem wzorcowym) - do rolowania jednej lub obu flanek zębów serii Tf-NC i Sf-NC

maszyna-pomiarowa-do-kol-zebatych-dwie-flanki-wspolpraca-Tf-40nc.jpg

TTi produkuje również maszyny pozwalające na sprawdzenie poprawności zazębienia współpracujących kół zębatych lub wielowypustów.

Seria maszyn Tf do pomiaru współpracujących flanek zębów jest szczególnie przydatna w weryfikacji współpracy kół zębatych w mechanizmach zegarków, kamer czy kompaktowych maszynach i przyrządach elektronicznych.

Seria maszyn SF jest natomiast przeznaczona do dużych kół zębatych o module do 50.

Seria maszyn do kół zębatych Tf zapewnia stabilną weryfikację, wznosząc sprawdzane mechanizmy i ich zazębienie na nowy, światy poziom.

Maszyny do weryfikacji współpracy kół zębatych oparte są na współdziałaniu wyprodukowanego koła zębatego z bardzo dokładnie wykonanym kołem zębatym wzorcowym. Pozwala to na dokładny pomiar bicia.

Maszyny umożliwiają automatyczny pomiar sumarycznego błędu zazębienia, pojedynczego błędu zazębienia (zęba) oraz bicia.

Software podczas pomiaru automatycznie generuje raport pomiarowy obrazując zazębienie również na wykresie.

Maszyna pomiarowa do kół zębatych serii Tf CNC umożliwia ekonomiczny pomiar błędu przeniesienia napędu wraz z jasnym zobrazowaniem otrzymanych wyników.

Cyfrowe maszyny CNC do pomiaru kół zębatych przez wałeczki

Cyfrowe urządzenia CNC do pomiaru kół zębatych przez wałeczki

maszyna-do-pomiaru-kol-zebatych-przez-waleczki-dbd-250ei-tti.png

Maszyny serii DBD-250 służą do automatycznego pomiaru kół zębatych i wielowypustów przez wałeczki.

DBD-250SHh pozwala na pomiar kół zębatych do Ø250mm przez wałeczki z we./wy. linii zęba profilu z beczką oraz automatycznym offsetem zębów parzystych-nieparzystych i ich wysokości. Dodatkowo może być również mierzone bicie luki międzyzębnej.

Seria maszyn DBD do pomiaru kół zębatych i wielowypustów przez wałeczki pozwala na bezkompromisową precyzję i wyeleminowanie uciążliwej zależności jakości pomiaru od doświadczenia operatora.

 • Pomiar ciągły klastra kół zębatych (do 5 sztuk) z automatycznym, podzielonym pomiarem.
 • We./wy. beczki może zostać precyzyjnie zmierzone z ustawieniem wysokości pomiarowej względem szerokości zęba.
 • Automatyczny pomiar zębów nieparzystych jest możliwy poprzez ustawienie w komputerze PC.

Maszyny serii DBD-250Ei są natomiast maszynami do pomiaru kół zębatych walcowych przez wałeczki (brak możliwości pomiaru wielowypustów), zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych i liczbie zębów parzystej i nieparzystej.

 • Brak wymogu koła zębatego wzorcowego i bloku sprawdzianu wymaganego przy pomiarze na konwencjonalnych maszynach tego typu.
 • Optyczna skala liniowa pozwala na zbieranie danych pomiarowych zapewniając jej stabilne rezultaty.
 • Standardowa specyfikacja pozwala na dokładny pomiar przez wałeczki kół zębatych wewnętrznych i zewnętrznych.

Maszynowa pomiarowa do listew zębatych RK-2000 – pomiar profilu, podziałki i linii zęba w listwach zębatych prostych i skośnych. Wysoce precyzyjne rozwiązanie.

maszyna-pomiarowa-do-listwy-zebatej-rk-2000-tti.png

Maszynowa pomiarowa do automatycznego pomiaru chropowatości powierzchni na obu flankach zęba  – SLX-300 - 115 parametrów pomiarowych, w tym chropowatość Ra, Rq, Rz.

Rozdzielczość pomiaru 0.01um. Możliwość automatycznego i ręcznego pomiaru, również powierzchniu jak czolo koła zębatego czy falistość powierzchni.

maszyna-pomiarowa-do-pomiaru-chropowatosci-kola-zebate-wielowypusty-tradensa-tti.png

Maszyny pomiarowe do skanowania kół zębatych

Wysokiej rozdzielczości kamera, wysokiej jakości system oświetlenia LED, dokładna analiza przy pomocy zaawansowanego AI, wskazanie niezgodnej powierzchni.

maszyny-do-skanowania-kol-zebatych-tti.png

Zapraszamy również na nasze inne strony, na nich m. in.:

 • Frezarki obwiedniowe CNC do produkcji kół zębatych i wielowypustów -> tutaj.
 • Dłutownice Fellowsa CNC do produkcji kół zębatych i wielowypustów -> tutaj.
 • Maszyny do przeciągania, elektromechaniczne i hydrauliczne -> tutaj.
 • Szlifierki CNC do szlifowania kół zębatych -> tutaj

Na blogu znajdą Państwo również dużo przydatnej wiedzy o narzędziach i metodach produkcji kół zębatych -> tutaj

Rodzaje maszyn do pomiaru kół zębatych i wielowypustów
TTi-120-R - uniwersalna i kompaktowa precyzyjna maszyna pomiarowa do uzębień, do modułu 12 i średnicy zewnętrznej Ø130mm
Więcej
TTi-150-R - uniwersalna i kompaktowa precyzyjna maszyna pomiarowa do uzębień, do modułu 12 i średnicy zewnętrznej Ø160mm
Więcej
TTi-300-R - uniwersalna ultraprecyzyjna maszyna pomiarowa do uzębień, do modułu 12 i średnicy zewnętrznej Ø350mm
Więcej
TTi-450-R -uniwersalna ultraprecyzyjna maszyna pomiarowa do uzębień, do modułu 12 i średnicy zewnętrznej Ø500mm
Więcej
TTi-600-R - uniwersalna, większa ultraprecyzyjna maszyna pomiarowa do uzębień, do modułu 20 i średnicy zewnętrznej Ø650mm
Więcej
TTi-800-R - uniwersalna, większa ultraprecyzyjna maszyna pomiarowa do uzębień, do modułu 20 i średnicy zewnętrznej Ø850mm
Więcej
TTi-1000-H - uniwersalna, duża ultraprecyzyjna maszyna pomiarowa do uzębień, do modułu 20 i średnicy zewnętrznej Ø1060mm
Więcej
TTi-1200-H - uniwersalna, duża ultraprecyzyjna maszyna pomiarowa do uzębień, do modułu 25 i średnicy zewnętrznej Ø1250mm
Więcej
TTi-1500-H - uniwersalna, duża ultraprecyzyjna maszyna pomiarowa do uzębień, do modułu 25 i średnicy zewnętrznej Ø1550mm
Więcej
Tf-66 R - Maszyna do sprawdzania współpracy z kołem kontrolnym (kołem wzorcowym) - do rolowania obu flanek zębów
Więcej
Tf-100 R - Maszyna do sprawdzania współpracy z kołem kontrolnym (kołem wzorcowym) - do rolowania obu flanek zębów
Więcej
Tf-150 nc - Maszyna do sprawdzania współpracy z kołem kontrolnym (kołem wzorcowym) - do rolowania obu flanek zębów
Więcej
SF-40NC - Maszyna do sprawdzania współpracy z kołem kontrolnym (kołem wzorcowym) - do rolowania jednej flanki zęba
Więcej
SF-150NC - Maszyna do sprawdzania współpracy z kołem kontrolnym (kołem wzorcowym) - do rolowania jednej flanki zęba
Więcej
ECS-35UV - Maszyna do sprawdzania współpracy z kołem kontrolnym (kołem wzorcowym) - do rolowania jednej flanki zęba
Więcej
DBD-250SHh i DBD-250Ei - Maszyny pomiarowe do pomiaru kół zębatych przez wałeczki
Więcej
RK-2000 - Maszynowa pomiarowa do listew zębatych
Więcej
SLX-300 - Maszyna pomiarowa do pomiaru chropowatości kół zębatych
Więcej
GDF-A - Maszyna pomiarowa (skaner) do kół zębatych
Więcej

Urządzenia pomiarowe do wielowypustów i kół zębatych

W dzisiejszym przemyśle, gdzie precyzja i niezawodność komponentów mechanicznych są kluczowe, maszyny pomiarowe do kół zębatych i wielowypustów odgrywają niezastąpioną rolę. Precyzyjne maszyny pomiarowe do kół zębatych i wielowypustów ewolwentowych, jak również do kół zębatych walcowych, skośnych i stożkowych prostych, stają się fundamentem w zapewnianiu wysokiej jakości produkcji. Umożliwiają one dokładny pomiar bicia, podziałki, profilu zęba oraz chropowatości powierzchni, co jest niezbędne do utrzymania wysokich standardów w dziedzinach takich jak motoryzacja czy lotnictwo. Ultraprecyzyjne maszyny pomiarowe, zwłaszcza te oferowane przez TTi, wiodącego producenta w tej branży, zapewniają niezrównaną dokładność i powtarzalność pomiarów. Maszyny pomiarowe TTi, zarówno do kół zębatych jak i wielowypustów, stanowią synonim zaawansowanej technologii i innowacyjności, odpowiadając na rosnące wymagania rynku w zakresie precyzyjnej metrologii.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.