Dłutaki Fellowsa, noże Fellowsa, (dłutak nóż Fellowsa, frez dłutak Fellowsa), tym dłutaki fellowsa NNMb NNMa i NNMe.
Narzędzia do Power Skiving - metoda obróbki kół zębatych i wielowypustów o wysokiej produktywności

W naszej ofercie znajdziesz dłutaki Fellowsa, noże Fellowsa oraz narzędzi do Power Skivingu o przeróżnych profilach od standardowych po specjalne.

Dłutaki Fellowsa
narzedzia-do-kol-zebatych-cti.jpg

Dłutaki Fellowsa, noże Fellowsa, frezy Fellowsa VIS, FWP

 • Dłutaki Fellowsa nasadzane garnkowe i talerzowe do produkcji kół zębatych o modułach od 0.5 do 20 oraz średnicach do Ø300mm (12’’) wg ISO 53, ISO 1328-1:2013, DIN 780, DIN 867, DIN 3961, DIN 3962, DIN 3962, DIN 3963, DIN 3964, DIN 3966, and DIN 3967, BS 436, BS 4582, JIS B 1702-1:2016, JGMA.
 • Dłutaki Fellowsa trzpieniowe do produkcji kół zębatych o modułach do 12 oraz chwytach walcowych, ze stożkiem Morsea lub specjalnym.
 • Dłutaki Fellowsa nasadzane garnkowe i talerzowe oraz trzpieniowe do produkcji kół łańcuchowych, w tym m. in. do profili wg DIN 8150 (Galla), DIN 8164, DIN 8198 z rolkami i łańcuchami wg DIN 8187, DIN 8188 i innych.
 • Dłutaki Fellowsa nasadzane garnkowe i talerzowe oraz trzpieniowe do produkcji wałków uzębionych oraz wielowypustów m. in. wg  DIN 5480, DIN 5481, DIN 5482, NFE 22 141, ANSI B92.1, ANSI B92.2, E22-145, DIN5481, DIN 5463, SAE J 499, JIS B 1601-1996 typ J, JIS B1603-1995, AGMA 945-A18, ISO 14, ISO 4156 oraz wg DIN 9611.
 • Dłutaki Fellowsa nasadzane garnkowe i talerzowe oraz trzpieniowe do produkcji kół zębatych i wielowypustów o profilach specjalnych, w tym z podcięciami, fazkami i promieniami zarówno na stopie jak i głowie zęba, również z protuberancją.
 • Dłutaki Fellowsa nasadzane garnkowe i talerzowe oraz trzpieniowe z nieistniejącej już firmy VIS Warszawa, w tym NNMa, NNMb, NNMe wg PN-64/M-58500
 • Narzędzia do Power Skivingu (Scuddingu) o konstrukcji dłutaków trzpieniowych, garnkowych i talerzowych do produkcji wszelkiego rodzaju uzębień wg narzuconych wymagań.
 • Dłutaki Fellowsa i narzędzia do Power Skivingu z otworem z rowkiem wzdłużnym wg DIN 138, rowkiem lub rowkami poprzecznymi od czoła jedno lub obustronnymi.

Dłutaki Fellowsa i narzędzia do Power Skivingu wykonujemy w klasach B, A, i AA wg DIN 1829.

Narzędzia do dłutowania kół zębatych i wielowypustów - dłutaki noże Fellowsa, frezy dłutaki Fellowsa

Dłutowanie uzębień przy pomocy dłutaka Fellowsa w wersji talerzowej

Dłutowanie kół zębatych i wielowypustów przy pomocy dłutaków Fellowsa jest popularną metodą produkcji uzębień. Dłutakami Fellowsa nacina się przeważnie uzębienia wewnętrzne.

Dominują dwie grupy uzębień, które są dłutowane:

 • Wielowypusty wg DIN5480 oraz wielowypusty wg DIN5482, oba o kącie przyporu 30 stopni.
 • Koła zębate o kącie przyporu 20 stopni.

Dłutaki Fellowsa w porównaniu np. z przeciąganiem są tańsze w wykonaniu, aczkolwiek obróbka trwa przeważnie znacząco dłużej, stąd dłutowanie wykorzystywane jest do produkcji jednostkowej, małoseryjnej i średnioseryjnej.

dlutak-fellowsa-talerzowy.jpg

Dłutak Fellowsa nasadzany talerzowy ze złotym pokryciem TiN

Rozróżniamy następujące rodzaje dłutaków Fellowsa:

 • Dłutak Fellowsa trzpieniowy – wykorzystywany do dłutowania uzębień o mniejszych modułach lub uzębień długich, w których pozostałe rodzaje dłutakówi Fellowsa będą zbyt krótkie.
 • Dłutak Fellowsa garnkowy nasadzany – dłutak przeważnie szerszy od dłutaka Fellowsa trzpieniowego. Dłutak garnkowy cechuje się średnią wysokością i średnią szerokością, jest to konstrukcja uniwersalna do małych i średnich modułów.
 • Dłutak Fellowsa talerzowy nasadzany – dłutak o najmniejszej wysokości, ale największej szerokości, używany głównie do dłutowania kół zębatych i wielowypustów o dużej liczbie zębów.
typy-dlutakow-fellowsa.png

Różne rodzaje dłutaków: a) dłutak Fellowsa talerzowy, b) dłutak Fellowsa garnkowy, c) dłutak Fellowsa trzpieniowy

W dłutakach Fellowsa należy pamiętać, aby zweryfikować liczbę zębów w narzędziu w relacji do liczby zębów w obrabianej części. Liczba zębów w dłutaku Fellowsa nie może być zbyt mała, ponieważ będzie powodowała tzw. interferencję zazębienia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami na blogu o dłutowaniu kół zębatych i wielowypustów:

Dłutowanie kół zębatych i wielowypustów - dłutaki Fellowsa - tutaj.

Narzędzia do kół zębatych z firmy VIS, w tym dłutaki Fellowsa - tutaj.

Wielowypusty i wielokarby (wielokliny) – rodzaje oraz normy - tutaj.

dlutowanie-dutakiem-fellowsa-trzpieniowym.jpg

Dłutowanie uzębienia dłutakiem Fellowsa trzpieniowym

Narzędzia (dłutaki, frezy) do Power Skivingu - narzędzia o wysokiej wydajności

narzedzia-do-power-skivingu-frezy-dlutaki-tradensa.png

Frezy do Power Skiving, dłutaki do Power Skiving - narzędzia do technologii Power Skiving

Power Skiving (zwanego również Scudding - nazwa zastrzeżna przez producenta maszyn Profilator) to bardzo szybka i wydajna metoda produkcji kół zębatych i wielowypustów. Power skiving umożliwia wielokrotnie szybszą obróbkę uzębień wewnętrznych w porównaniu z dłutowaniem. Również narzędziami do Power Skivingu można obrobić cały zakres kół zębatych i wielowypustów o uzębieniu zewnętrznym, ale małym wybiegu narzędzia, gdzie frezowanie obwiedniowe frezem ślimakowym nie jest możliwe ze względu na kolizje z przystająca powierzchnią, która nie powinna zostać nacięta.

Narzędzia do Power Skivingu mogą zostać użyte albo na centrach obróbkowych z odpowiednim softwarem (np. DMG Mori, Mazak, Pittler, Grob, Okuma, Doosan Puma) lub na dedykowanych i sztywnych maszynach do Power Skivingu (Gleason, Liebherr, Praewema, Samputensili, Mag, Profilator).

Power Skiving umożliwa w przypadku produkcji mało i średnioseryjnej wysoką wydajność i z sukcesem potrafi zastąpić dłutowanie na dłutownicach Fellowsa. Z doświadczeń firmy CTI można szacować, że krótszy czas obróbki (sięgający od 1 / 4 (25%) do 1/10 (10%) klasycznego 100 % czasu dłutowania) jest wyśmienitą alternatywą dla dłutowania klasycznymi dłutakami Fellowsa oraz może być rozważana jako alternatywa dla przeciągaczy i procesu przeciągania. W porównaniu z dłutowaniem Power Skiving zapewnia również większą elastyczność.

Połączenie wysokiej prędkości skrawania z odpowiednio dobranymi obrotami stołu skutkuje coraz szerszym użyciem Power Skivingu do obróbki kół zębatych i wielowypustów. Power Skiving jest metodą obróbki uzębień pośrednią pomiędzy dłutowaniem, a frezowaniem obwiedniowym.  Wrzeciono i stół z częścią muszą być podczas Power Skivingu w pełni zsynchronizowane, tylko w takim wypadku proces technologiczny ma prawo się udać. Podczas obróbki osie obrabianego koła zębatego lub wielowypustu oraz oś wrzeciona z zamontowanym narzędziem do Power Skivingu przecinają się.

Dużą zaletą metody Power Skiving jest wykonanie części, wraz z poprzedzającymi procesami, w jednym zamocowaniu. Umożliwia to eliminację potrzeby posiadania wielu obrabiarek, skraca czas produkcji koła zębatego lub wielowypustu oraz redukuje koszty obsługi przez operatora maszyny i logistyki. Mniejsza liczba specjalistycznych obrabiarek przy produkcji kół zębatych to na pewno zaleta.

Jakie części można obrabiać narzędziami do Power Skivingu:

 • Koła zębate o uzębieniu wewnętrznym.
 • Koła zębate o uzębieniu zewnętrznym.
 • Wielowypusty o uzębieniu wewnętrznym.
 • Wielowypusty o uzębienie zewnętrznym.
 • Moduły do 8mm (DP3).

W naszej ofercie znajdą Państwo narzędzia do Power Skivingu:

 • Monolityczne ze stali proszkowej z odpowiednimi pokryciami.
 • Monolityczne z węglika spiekanego z odpowiednimi pokryciami.

Firma CTI oferuje szeroki zakres narzędzi, również technologię alternatywną do dłutowania. Power Skiving to system dzięki któremu można nie raz i nie dwa wygenerować zauważalne oszczędności niż w przypadku dłutowania. 

Zapraszamy do zapoznania sie z naszym obszernym artykułem o dokładniejszym opisie czym jest Power Skiving, jego zaletach, wadach i ograniczeniach - tutaj

W ofercie posiadamy również:

 • Maszyny do dłutowania kół zębatych i wielowypustów (dłutownice Fellowsa CNC) -> tutaj.
 • Maszyny pomiarowe do kół zębatych -> tutaj.
Materiały stosowane na dłutaki Fellowsa
Stal szybkotnąca HSS lub HSSe (z dodatkiem kobaltu) (dłutaki trzpieniowe, garnkowe i talerzowe).
Stale szybkotnące proszkowe PM z firmy Erasteel ASP 2030 (ASP 30), ASP 2052, ASP 2060 (Vanadis 60) lub stale proszkowe PM z firmy Böhler S390 (odpowiednik ASP 2030) i S290 (odpowiedni ASP 2060) (dłutaki trzpieniowe, garnkowe i talerzowe oraz narzędzia do Power Skivingu (Scuddingu)).
Węglik spiekany HM / VHM - narzędzia do Power Skivingu (Scuddingu)) w wersji talerzowej, garnkowej i trzpieniowej. W przypadku dłutaka trzpieniowego możliwa jest wersja z nakręcaną na trzpień częścią roboczą/uzębioną.
Narzędzia pokrywamy najpopularniejszymi i trwałymi pokryciami, w tym TiN, AlTiN (Futura Nano Top), Alcrona Pro oraz innymi (z firmy Oerlikon Balzers).
W naszej ofercie znajdziesz między innymi:
Dłutaki Fellowsa i narzędzia do Power Skivingu wg kąta przyporu oraz normy
Więcej
Dłutaki Fellowsa do kół pasowych
Więcej
Dłutaki Fellowsa do kół łańcuchowych
Więcej
Dłutaki Fellowsa do wielowypustów ewolwentowych i równoległych
Więcej

Dłutaki, noże Fellowsa, narzędzia do Power Skivingu

Jeśli chodzi o narzędzia do Power Skivingu, takie jak dłutaki do kół zębatych – nie ma miejsca na przypadkowe wybory, czy przeciętną jakość. Muszą być idealnie dobrane do planowanych prac, a samo ich wykonanie winno być na możliwie jak najwyższym poziomie. Pod jednym i drugim względem możesz w pełni liczyć na naszą ofertę.

Tradensa to wiedza i doświadczenie, dlatego z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć nóż Fellowsa dokładnie dopasowany do potrzeb. Jesteśmy też nastawieni na kompleksowość, więc jest w 100% pewne, że u nas dostaniesz dokładnie taki sprzęt, jakiego potrzebujesz.

Dłutaki Fellowsa do produkcji kół zębatych – na nas możesz liczyć!

Naszym wyróżnikiem jest różnorodność. Mamy w swojej ofercie dłutaki do produkcji kół zębatych dostępne w wersjach profili standardowych, jak i specjalnych. Dłutaki Fellowsa i narzędzia do Power Skivingiem z otworem cieszą się dużą popularnością u nas dostaniesz je w wersjach z różnymi rowkami, jak na przykład wzdłużnym wg DIN 138, czy opcjami obustronnymi.

Narzędzia do Power Skivingu (Scuddingu) oraz dłutaki Fellowsa - jakie konstrukcje oferujemy?

 • dłutaki Fellowsa trzpieniowe
 • dłutaki Fellowsa garnkowe,
 • dłutaki Fellowsa talerzowe.

Stawiając na takie noże jak dłutak Fellowsa będziesz w pełni przygotowany do produkcji wszelkiego rodzaju uzębień – zgodnie z narzuconymi wymaganiami. Natomiast, jeśli nie masz pewności, które z oferowanych przez nas narzędzi wybrać – prosimy o kontakt. Po zapoznaniu się z konkretnymi wymogami – dobierzemy z łatwością dokładnie takie dłutaki do wielowypustów, jakich potrzebujesz.

Materiały na noże Fellowsa i dłutaki Fellowsa do wielowypustów – zobacz, z czego korzystamy!

Bez względu na to, czy chodzi o dłutaki fellowsa talerzowe lub garnkowe, czy dłutaki Fellowsa trzpieniowe – jakość materiałów wykorzystanych do ich produkcji ma znaczenie. W Tradensa korzystamy wyłącznie ze sprawdzonych opcji, aby mieć pewność, że swoim klientom dajemy finalnie to, co najlepsze. Dlatego znajdziesz u nas narzędzia z takich materiałów jak stal szybkotnąca HSS lub HSSe (z dodatkiem kobaltu), czy też stale szybkotnące proszkowe PM z firmy Erasteel ASP 2030 oraz Böhler S390. Każdy zakupiony u nas dłutak Fellowsa do kół zębatych czy wielowypustów będzie trwały i pozwoli na wydłutowanie uzębień o określonych wymiarach i zawsze w wymaganej tolerancji.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.