Narzędzia do przeciągania - przeciągacze i przepychacze do wielowypustów, kół zębatych, rowków wpustowych, otworów i pozostałych kształtów

W swojej ofercie posiadamy narzędzia do przeciągania i przepychania rowków wpustowych, wielowypustów, profili ewolwentowych, kół zębatych, czworokątów, pięciokątów i pozostałych wielokątów.

przeciagacze-i-przepychacze-do-kol-zebatych-i-wielowypustow
narzedzia-do-kol-zebatych-cti.jpg

Narzędzia do przeciągania - przeciągacze i przepychacze do produkcji średnioseryjnej, wysokoseryjnej i masowej

Przeciągacze i przepychacze są to narzędzia do przeciągania pozwalające na bardzo wydajną i szybką obróbkę, przede wszystkim części o profilach czy uzębieniach wewnętrznych. 

Rozróżniamy dwa typy narzędzi do przeciągania:

 • Przeciągacz - jest to narzędzie, w którym chwyt dolny jest chwytem ciągnionym (tzw. pull end). Charakterystyką przeciągaczy jest rodzaj występując podczas obróbki sił. Przeciągacze są rozciągane. Użycie przeciągaczy typu pull wymaga posiadania specjalnych maszyn oraz oprzyrządowania zdolnego do wykonania tego typu obróbki. Chwyt górny to natomiast chwyt odbiorczy (tzw. retriever end), którego zadaniem po procesie przeciągania jest odebranie narzędzia i umożliwienie ręcznej lub automatycznej wymiany przeciąganej części na nową.
przeciagacz-do-otworow-i-wielowypustow.png

Przeciągacz z chwytem ciągnionym typu pull

 • Przepychacz - jest to narzędzie o podobnej konstrukcji ale innych chwytach i rodzaju występujących sił. W przepychaczu chwyty są płaskie, przeciąganie odbywa się najczęściej na prasach (a nie dedykowanych przeciągarkach pionowych czy poziomych). Siły, które występują w przepychaczu to siły ściskające, an nie rozciągające jak w klasycznym przeciągaczu. 
  Przeciągacze i przepychacze są narzędziami dedykowanymi i zadaniowymi. Są one projektowane zazwyczaj pod określoną część, którą należy przeciągnąć.
przepychacz-do-otworow-i-wielowypustow.png

Przepychacz z chwytami płaskimi

Istotne czynniki w procesie projektowania przeciągaczy i przepychaczy to:

 • materiał przeciąganej części i jego twardość,
 • długość przeciągania,
 • dostępna maszyna - czy mamy do czynienia z typową przeciągarką (narzędzie to przeciągacz) czy prasą (narzędzie to przepychacz),
  w przypadku posiadania przeciągarki rodzaj oprzyrządowania i wymagane chwyty (np. wg DIN 1415),
 • dokładny profil do przeciągnięcia wraz z jego tolerancjami.

W przypadku przeciągaczy i przepychaczy zaprojektowanych pod daną część, w większości przypadków nie ma możliwości obróbki części o innych kształtach.

Często zmiana długości (zwiększenie) lub materiału obrabianej części (na twardszy lub trudniej obrabialny) może uniemożliwiać trwałe i niezawodne przeciąganie. Przeciągacz lub przepychacz w takim wypadku może mieć znacząco krótszą trwałość lub nawet ulec zniszczeniu.

Stąd w przypadku przeciągaczy i przepychaczy każdorazowo należy skonsultować kwestię konstrukcji narzędzia, np. ze specjalistami z firmy Tradensa i naszego partnera firmy CTI.

W zależności od wymagań dobierzemy dla Ciebie odpowiednią długość narzędzia, jego materiał oraz ewentualne pokrycie. Składając ofertę gwarantujemy bezproblemowe i trwałe przeciąganie.

Rodzaje narzędzi do przeciągania w naszej ofercie - przeciągacze i przepychacze do kół zębatych, przeciągacze i przepychacze do rowków wpustowych, przeciągacze i przepychacze do wielowypustów ewolwentowych i równoległych 

 • Narzędzia do przeciągania - przeciągacze i przepychacze do rowków wpustowych o wszystkich popularnych tolerancjach (H7, P6, P9, JS9, P7, D10, C11) oraz tolerancjach specjalnych.
 • Przeciągacze i przepychacze do rowków wpustowych z fazką lub bez fazki.
 • Przeciągacze i przepychacze do wielowypustów równoległych, wielowypustów rolniczych i wielowypustów ewolwentowych
 • Przeciągacze i przepychacze do kół zębatych.
 • Przeciągacze i przepychacze do wielokarbów i wieloklinów.
 • Przeciągacze i przepychacze do kwadratów, pięciokątów, sześciokątów i innych kształtów.
 • Przeciągacze i przepychacze do otworów oraz specjalne wg dostarczonej dokumentacji.

Narzędzia do przeciągania - Zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami na blogu o przeciągaczach i przepychaczach, rodzaju kół zębatych i wielowypustów oraz innych metodach produkcji uzębień wewnętrznych:

 • Wielowypusty i wielokarby (wielokliny) – rodzaje oraz normy - tutaj.
 • Przeciągacze i przepychacze – konstrukcja oraz różnice w procesie przeciągania - tutaj.
 • Co to jest przeciągacz? Co to jest przeciąganie? - tutaj.
 • Narzędzia (dłutaki) i oprawki napędzane do dłutowania rowków wpustowych, kanałków, wielowypustów i profili specjalnych - tutaj
 • Dłutaki Fellowsa, noże Fellowsa, narzędzia do Power Skivingu - tutaj.
 • Dłutowanie kół zębatych i wielowypustów - dłutaki Fellowsa - tutaj.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą maszyn do przeciągania w wersji hydraulicznej i elektromechanicznej - tutaj.

Przeciągacze i przepychacze wykonane są z różnych materiałów
Stal szybkotnąca HSS M-2, M-35 lub M-42
Stale szybkotnące proszkowe PM z firmy Erasteel ASP 2023, 2030 i z firmy Böhler S390

Dodatkowo jeżeli wymagane przeciągacze są pokrywane najpopularniejszymi i trwałymi pokryciami, w tym TiN, AlTiN (Futura Nano Top), Alcrona Pro oraz innymi (z firmy Oerlikon Balzers).

W zależności od tolerancji powierzchnia natarcia zęba po pokryciu może ale nie musi zostać przeostrzona przed dostawą.

Chwyty przeciągaczy dobieramy pod dostępne oprzyrządowanie w przeciągarce posiadanej przez naszych klientów.

Możliwe jest wykonanie wg standardowych norm DIN lub wg wytycznych.

Jakie przeciągacze (i alternatywnie przepychacze) znajdziesz w naszej ofercie
Przeciągacze do wielowypustów ewolwentowych / otworów ewolwentowych i równoległych
Więcej
Przeciągacze do kwadratów / otworów kwadratowych metrycznych
Więcej
Przeciągacze do rowków wpustowych metryczne
Więcej
Przeciągacze wg norm i kątów przyporu
Więcej
Narzędzia do przeciągania; narzędzia do przepychania
Więcej

Przeciągacze i przepychacze - narzędzia do przeciągania

Polecamy dostępne w naszej ofercie narzędzia do przeciągania i przepychania – wysokiej jakości w dobrych cenach. To niezwykle wszechstronne elementy produkcyjne, które swoją funkcjonalnością znacznie ułatwiają pracę produkcyjną. Bez względu na to, jakie przeciągacze do kanałków Cię interesują – u nas znajdziesz dokładnie te, których potrzebujesz. Natomiast, w razie jakichkolwiek wątpliwości które z dostępnych w naszej propozycji wybrać – wystarczy się z nami skontaktować. Chętnie dzielimy się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym temacie z naszymi klientami.

Przeciągacze do rowków wpustowych, kanałków, wielowypustów i kół zębatych – solidne i funkcjonalne

Jesteśmy mocno nastawieni na indywidualne podejście do każdego zamówienia i zależy nam również na pełnej przejrzystości. Dlatego zamawiając w Tradensa przeciągacze do rowków powinieneś wiedzieć, że konieczność przeostrzenia powierzchni natarcia zęba przed dostawą może się pojawić, ale ostatecznie taki krok jest w zależności od wymaganej tolerancji. Warte podkreślenia jest jednak to, z jakich materiałów wykonywane są przeciągacze do rowków wpustowych i wielowypustów, które chcemy zaproponować.

Przepychacze i przeciągacze – jakie materiały?

 • Stale szybkotnące proszkowe PM z firmy Erasteel ASP 2023, 2030 i z firmy Böhler S390
 • Stal szybkotnąca HSS M-2, M-35 lub M-42

Warto również podkreślić, że nie ma dla nas żadnego problemu jeśli chodzi o wykonanie tychże elementów – na życzenie realizujemy je zarówno według indywidualnych wytycznych, jak i standardowych norm DIN.

Kiedy przydadzą Ci się przepychacze i przeciągacze od Tradensa?

Wszechstronność tych elementów jest kluczowa – a my wiemy, że bez względu na to, czy interesują Cię przepychacze do rowków, czy inne jesteśmy w stanie na tę potrzebę kompleksowo odpowiedzieć. Rowki wpustowe to jedna z wielu zastosowań – z nimi z łatwością obsłużysz również między innymi wielowypusty wewnętrzne o różnych profilach, wielokąty – łącznie z pięciokątami i sześciokątami, czy też wielokarby. Powiedz nam, czego potrzebujesz – a my na to odpowiemy wysokiej klasy ofertą.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.