Ściernice korundowe standardowe oraz premium do szlifowania precyzyjnego - ściernice do szlifowania wałków, płaszczyzn i powierzchni cylindrycznych
Tarcze ścierne do szlifowania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych
Firma CUMI zajmuje się produkcją wysokiej jakości ściernic korundowych i w naszej ofercie znajdziesz m.in. ściernice pro spoiwie ceramicznym, żywicznym oraz gumowym o różnych zastosowaniach.
W ofercie posiadamy ściernice ogólnego przeznaczenia, ściernice dla branży automotive, lotniczej i łożyskowej, ściernice do produkcji i ostrzenia narzędzi, ściernice do produkcji kół zębatych, pozostałe ściernice.
Ściernice korundowe o spoiwie ceramicznym, żywicznym i gumowym
Ściernice korundowe lub ściernice z węglika krzemu
CUMI ma również swoją firmę córką produkującą materiały ścierne (produkcja 50% wszystkich ściernic opartych jest o materiał własny), dzięki czemu jesteśmy w stanie zachować kontrolę, wysoką jakość i mamy 100% pewność końcowego składu ściernic.
Posiadamy ściernice z różnego typu tlenku glinu (korundu) oraz węglika krzemu.
Dobieramy ściernice w zależności od typu maszyny, rodzaju obrabianego materiału, końcowej chropowatości.
Ulepszamy i optymalizujemy obecny proces szlifowania celując w szybszą obróbkę i/lub wyższą trwałość (większa liczba wyszlifowanych części pomiędzy procesem obciągania).
Ściernice do szlifowania precyzyjnego z firmy CUMI to m. in.:
Ściernice do szlifowania precyzyjnego
Ściernice do szlifowania powierzchni wewnętrznych i otworów
Ściernice do szlifowania bezkłowego
Ściernice do szlifowania kłowego wałków i walców
Ściernice do szlifowania powierzchni zewnętrznych
Ściernice do szlifowania cylindrycznego
Ściernice do ostrzenia narzędzi
Ściernice do rowkowania i szlifowania gwintów
Ściernice do płaszczyzn
Ściernice do szlifowania kół zębatych, łożysk, narzędzi, dla branży automotive czy lotnictwa
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych ściernic korundowych w zakresie obróbki wg branż i zastosowań:
Ściernice do szlifowania precyzyjnego dla branży automotive – tutaj.
Ściernice do szlifowania precyzyjnego dla branży łożysk – tutaj.
Ściernice do szlifowania precyzyjnego dla branży lotniczej – tutaj.
Ściernice do szlifowania precyzyjnego gwintów i ostrzenia narzędzi – tutaj.
Ściernice do szlifowania precyzyjnego kół zębatych – tutaj.
W naszej ofercie znajdziesz:
Ściernice do szlifowania bezkłowego
Więcej
Ściernice korundowe do szlifowania bezkłowego, ściernice do szlifierek bezkłowych
Ściernica prowadząca (regulacyjna) o spoiwie gumowym oraz ściernica szlifująca
Wysoka wydajność obróbki szlifierskiej i efektywne usuwanie szlifowanego materiału (high stock removal).
Unikalna kompozycja ziarna w zależności od zastosowania.
Spoiwo korkowe dla najlepszej możliwej chropowatości i osiągnięcia powierzchni lustra
Dobór spoiwa i ziarna w ściernicy do szlifowania bezkłowego w zależności od zastosowania i obecnego procesu szlifowania.
Brak przypaleń.
Lepsza produktywność.
Do maszyn Cincinnati, WMW, Marcus, Lid Kopping, Ghiringhelli
W naszej ofercie znajdziesz ściernice do szlifowania bezkłowego powierzchni zewnętrznych.
Szlifowanie bezkłowe na szlifierkach bezkłowych to proces zewnętrznego szlifowania za pomocą tarczy ściernej. Szlifowanie bezkłowe, w przeciwieństwie do kłowego nie wymaga mechanicznego mocowania w celu napędzania części.
Szlifowanie bezkłowe polega na ruchu przedmiotu obrabianego między dwoma ściernicami o tym samym kierunku obrotów ale innej zadanej prędkości. Jedna ze ściernic znajduje się na stałej osi i jej obrót skutkuje przyłożeniem siły skierowanej w dół względem obrabianej części. Jest to ściernica "bezkłowa" czynna (ściernice "bezkłowa" szlifująca), której zadaniem jest główna operacja szlifowania. Szlifowana część w szlifowaniu bezkłowym znajduje się między ściernicą "bezkłową" szlifującą, a ściernicą "bezkłową" regulacyjną (prowadzącą).
Szlifowanie bezkłowe jest wykorzystywane głównie, gdy kluczowym parametrem jest czas szlifowania. Szlifowanie bezkłowe wykorzystywane jest przy produkcjach wysokoseryjnych lub masowych, głównie w branży samochodowej. Drugim najczęstszym zastosowaniem szlifowania bezkłowego jest natomiast każda operacja wymagająca dużej powtarzalności i bardzo dokładnej obróbki.
Szlifowanie bezkłowe służy do szybkiej produkcji i wysokiej dokładności obrobionej powierzchni. Proces ten najlepiej sprawdza się w przypadku większych partii, gdzie czasy przezbrajania są krótkie w porównaniu z czasem obróbki. Na przykład małe rolki i igły są obrabiane z małymi tolerancjami w milionach sztuk poprzez szlifowanie przelotowe bezkłowe.
Ilości partii nie muszą być duże, aby były opłacalne. Czasy ustawiania można skrócić za pomocą odpowiednich elementów mocujących. Zaletą szlifowania bezkłowego jest to, że do lokalizacji nie są wymagane nakiełki. Położenie przedmiotu obrabianego podczas obróbki zapewnia sama nowo obrobiona powierzchnia. Eliminuje to jedną operację produkcyjną i oszczędza koszty. Pozwala to również uniknąć błędów kształtu związanych z nie-okrągłością lub błędem położenia nakiełków. Kolejną zaletą jest to, że przedmiot obrabiany nie musi być mocowany do urządzenia napędowego (przeważnie gdy część nie jest b. duża lub ciężka). Oszczędza to czas i poprawia dokładność, ponieważ urządzenia napędowe są źródłem błędów.
Zakres przedmiotów obrabianych i materiałów wytwarzanych przez szlifowanie bezkłowe jest szeroki. Godne uwagi przykłady obejmują:
Pręty stalowe i węglikowe
Igły, igiełki
Łożyska kulkowe i wałeczkowe
Pierścienie łożyskowe
Pręty szklane
Pręty plastikowe
Korki do butelek
Pręty krzemowe do produkcji płytek
Pręty uranowe
Uformowane szpule zaworów
Osie
Trzpienie zaworów
Szlifowanie bezkłowe służy do szybkiego czyszczenia, obróbki zgrubnej i wykańczającej. Przedmioty obrabiane mogą być proste lub uformowane w cylindryczne kształty. Ponadto powierzchnie przedmiotu obrabianego mogą mieć kształt cylindryczny wewnętrzny lub zewnętrzny. Proces jest często zautomatyzowany za pomocą bębnowych podajników wibracyjnych lub innych urządzeń wykorzystujących sekwencyjną pneumatykę, hydraulikę lub robota. Oznacza to, że maszyny mogą kontynuować produkcję przy minimalnym nadzorze.
Prawidłowo wykonane szlifowanie bezkłowe prowadzi do wysokiej okrągłości i prostoliniowości powierzchni obrabianej części, ponieważ unika się jej zginania podczas obróbki. Jeżeli jednak geometria ustawienia jest zła, wystąpią wibracje i będzie to prowadziło do efektu odwrotnego.
W szlifowaniu bezkłowym rozróżniamy dwa rodzaje ściernic: ściernica bezkłowa obróbcza oraz ściernica prowadząca lub regulacyjną. Przedmiot obrabiany jest podtrzymywany do dołu przez podpórkę. Podczas pracy obrabiany przedmiot ma taką samą prędkość jak ściernica regulacyjna.
W szlifowaniu bezkłowym część obrabiana przesuwa się po prowadnicy liniowej lub obrotowej, a ruchy posuwowe są efektem sił tarcia pomiędzy tarczą napędzającą a przedmiotem obrabianym.
Podczas szlifowania bezkłowego przedmiot obrabiany można usunąć ręcznie lub za pomocą zautomatyzowanego urządzenia. Cyklu posuwu wgłębnego może składać się z kilku faz jak bardzo szybkie podejście, szlifowanie wgłębne z dużym posuwem (usunięcie od 50 do 80% materiału), szlifowanie wykańczające z małą prędkością posuwu w celu poprawienia okrągłości i zmniejszenia chropowatości, wyiskrzanie. Gdy szlifowana bezkłowo część dojdzie do końca następuje zatrzymanie posuwu i wyiskrzanie. Celem wyiskrzania jest jest umożliwienie powrotu ugięcia maszyny i ściernicy szlifującej do pozycji wyjściowej i umożliwienie spadku sił skrawania. Wyiskrzanie jest bardzo istotnym elementem szlifowania bezkłowego, ponieważ poprawia wymiary, okrągłość i chropowatość powierzchni. Po wyiskrzeniu ściernica robocza jest cofana i następuje ponowne załadownie nowej części.
Pośredni cykl posuwu w szlifowaniu bezkłowym może być sygnalizowany ze sterownika szlifierki numerycznej CNC za pomocą pomiaru wymiarów szlifowanej części. Po osiągnięciu ostatecznego wymiaru następuje zatrzymanie posuwu. Aby szlifowanie bezkłowe działało efektywnie, system musi ustalić zależność między pozycją osi posuwu, a rozmiarem przedmiotu obrabianego. Ta relacja jest ustanawiana w ramach procedury uzbrajania początkowego. Zwykle zostanie wykonana automatyczna kompensacja w momencie zużycia ściernicy i jej obciągania. Alternatywą dla wyiskrzania jest zmniejszenie posuwu w ostatniej fazie do znikomego poziomu. Zapewni to osiągnięcie przez szlifowaną bezkłowo część odpowiednich wymiarów bez zbędnej zwłoki, a ściernica wykazuje wtedy również bardziej miękkie działanie niż przy wyiskrzaniu.
Ściernice bezkłowe są szersze i mają większą średnicę niż ściernice do szlifowania cylindrycznego w kłach. Oznacza to jednoczesny większy udział krawędzi tnących ściernicy bezkłowej. Żywotność tarczy ściernej między operacjami obciągania jest zatem duża i ściernica nie wymaga częstego obciągania. Najczęściej używanymi materiałami na ściernice bezkłowe szlifujące jest węglik krzemu lub korund. Te materiały są stosunkowo niedrogie w porównaniu z materiałami superściernymi i często, aby dojść do możliwie najlepszego efektu, należy eksperymentować ze składem ściernic aż do uzyskania optymalnych wyników.
Wybór konkretnej ściernicy będzie w dużym stopniu zależał od kompatybilności z materiałem obrabianym, twardości materiału obrabianego, granicy chropowatości oraz czynników takich jak tolerancja wymiarów i ryzyko uszkodzeń termicznych.
Ściernica prowadząca / regulacyjna w procesie szlifowania bezkłowego jest zazwyczaj wykonana z spoiwa gumowego i pełni trzy istotne funkcje, zapewnia odpowiednie tarcie do kontroli prędkości, elastyczność pod kątem uśredniania błędów szlifowania oraz ma powierzchnię, która może być łatwo i dowolnie obrabiana do precyzyjnego pozycjonowania szlifowanej części podczas szlifowania bezkłowego. W przypadku szlifowania bezkłowego części stopniowanych ściernica prowadząca również powinna być stopniowana. Dodatkowo ściernica prowadząca jest zazwyczaj ustawiona pod kątem do ściernicy, pozwala to na nadanie trakcji obrabianym częściom. Przy obciąganiu ściernicy regulacyjnej należy wziąć pod uwagę również fakt, że należy tak ją obciągnąć, aby występował styk liniowy a nie punktowy. Niepoprawnie obciągnięta ściernica regulacyjna będzie wytwarzała nieodpowiednie tarcie i część szlifowana może obracać się za wolno lub w ogóle. Nastąpi wtedy zeszlifowanie zbyt dużego lub nierównomiernego naddatku. W przypadku dużych i/lub bardzo ciężkich części konieczne może się okazać dodanie zewnętrznego napędu dla szlifowanych bezkłowo części, żeby wspomóc cały proces. Np. można zastosować dodatkowy walec dociskowy do popychania części szlifowanej w kierunku zgodnym z ruchem wskazów zegara. Gdy to nie wystarczy (np. w przypadku szlifowania półosi), koniecznie może się okazać zastosowanie zewnętrznego urządzenia napędowego do chwytania i obracania szlifowanej bezkłowo części.
Ściernice do szlifowania płaszczyzn obwodowe
Więcej
Ściernice do szlifowania płaszczyzn obwodowe
Szlifowanie płaszczyzn na szlifierkach do płaszczyzn służy wykończenia części o różnych profilach, narzędzia i bardzo często takie maszyny znajdują zastosowanie w narzędziowniach do dorabiania różnych części. Szlifowanie płaszczyzn przy pomocy odpowiednio rodzaju ściernic do płaszczyzn umożliwia obróbkę powierzchni płaskich. Szlifowana część jest mocowana na stole szlifierki (obecnie głównie magnetycznym), a ruch jest wykonywany przez ściernicę do płaszczyzn. Szlifowanie płaszczyzn możemy podzielić na:
Szlifowanie płaszczyzn obwodowe.
Szlifowanie płaszczyzn obwodowo-czołowe.
Szlifowanie płaszczyzn czołowe.
Szlifowanie płaszczyzn CFG i wgłębne.
Najdokładniejsze wymiary w standardowym szlifowaniu płaszczyzn można uzyskać poprzez szlifowanie obwodowe z małą głębokością skrawania i dużym posuwem poprzecznym. Ściernica do płaszczyzn zamontowana na trzpieniu jest w pozycji prostopadłej do stołu (trzpień z osią wrzeciona równolegle do stołu). W szlifowaniu obwodowym bierze jednocześnie w danej chwili udział ograniczona liczba krawędzi tnących. Natomiast wydajniejsze jest szlifowanie obwodowe ściernicami do płaszczyzn czołowymi.
Szlifowanie płaszczyzn za pomocą ściernic do płaszczyzn obwodowych lub czołowych umożliwiają szlifierki do płaszczyzn. Szlifierka do płaszczyzn może posiadać różną konstrukcję wrzeciona. Rozróżniamy szlifierki do płaszczyzn obwodowe ze stołem prostokątnym i obrotowym, szlifierki do płaszczyzn czołowe oraz zdzieraki do wydajnego szlifowania płaszczyzn. Stoły szlifierek do płaszczyzn mogą być prostokątne przesuwne lub o stałej osi obrotu lub dwustronne.
Szlifowanie płaszczyzn obwodowe ściernicami do płaszczyzn cechuje się dużą prędkością skrawania przy występujących niedużych siłach skrawania. Zwiększenie prędkości skrawania będzie skutkowało zmniejszeniem grubości wióra (w skrawaniu będzie brało udział jednocześnie więcej krawędzi tnących) oraz zmniejszeniem sił skrawania. Jednakże zarówno ściernica do płaszczyzn jak i szlifowana płaszczyzna będzie przyjmowała więcej naprężeń termicznych.
Zwiększenie posuwu i głębokości szlifowania będzie skutkowało krótszym czasem obróbki, ale również zwiększeniem grubości wióra i gorszą chropowatością.
Zwiększenie dosuwu podczas szlifowania płaszczyzn zwiększa siły skrawania oraz naprężenia termiczne. Przy standardowym szlifowaniu płaszczyzn ściernicami do płaszczyzn, zaleca się bardzo małe głębokości szlifowania w jednym przejściu, przeważnie w granicach 5–10 μm.
Ze względu na szlifowanie przerywane, ściernice do płaszczyzn muszą posiadać odpowiednio mocne spoiwo. Ruch przerywany i ponowne ściernicy do płaszczyzn w materiał wywołuje duże naprężenia, które przy nieodpowiednio dobranym spoiwie ściernicy, mogą doprowadzać do jej szybszego zużycia.
Podczas pracy należy pamiętać, że ściernicę do płaszczyzn należy regularnie obciągać za pomocą obciągacza pojedynczego lub rolkowego diamentowego.
Podczas szlifowania wielu mniejszych elementów należy dążyć do ich połączenia i minimalizacji pustych odległości między nimi. Gdy odległości między szlifowanymi częściami są zbyt duże, ściernica może wpadać w drgania co będzie wpływało negatywnie na jej trwałość.
Szlifowanie płaszczyzn obwodowe ma wiele zalet: prostą konstrukcję szlifierki do płaszczyzn, dużą sztywność, niskie koszty zakupu i eksploatacji, wysoką jakość szlifowanej powierzchni. Jednakże długie czasy jałowe oraz długi czas obróbki są dużą wadą i tutaj przychodzi z ratunkiem szlifowanie głębokie z posuwem pełzającym.
Szlifowanie głębokie z posuwem pełzającym, tzw. Creep Feed Grindng CFG to jest to szlifowanie za pomocą specjalnie zaprojektowanej ściernicy kształtowej. W przeciwieństwie do szlifowania wgłębnego (omówionego później), ściernica do płaszczyzn i profili CFG jest znacznie cieńsza oraz tańsza, jest to bardzo dobre rozwiązania wykorzystywane do produkcji małoseryjnej. Ściernica do płaszczyzn i profili CFG zamiast obwodowego szlifowania szeroką ściernicą wgłębną sterowana jest poprzez obrabiarkę CNC wzdłuż ścieżki obróbki. Metoda szlifowania wzdłużno-kształtowego jest często przyrównywana do toczenia na twardo. Zamiast pojedynczego narzędzia tokarskiego (jednopunktowego) do obróbki wału wielostopniowego można w takim wypadku użyć ściernicy wzdłużno-kształtowej, najczęściej wykonanej z elektrokorundu. Szlifowanie wzdłużno-kształtowe ściernicami z posuwem pełzającym może być stosowane zarówno w jednym (złuszczające) jak i wielu przejściach. Ściernica do profili CFG jest w przeważnie walcowa lub walcowo-stożkowa. Szlifowanie CFG umożliwia m.in. szlifowanie stopniowe wałków, również po stożku. Dodatkowo jest możliwe sterowanie siła skrawającymi poprzez odpowiednie pochylenie ściernicy.
Ściernice do szlifowania wzdłużno-kształtowego pozwalają na znacznie większą głębokość szlifowania powyżej 0,5mm, nawet do 30mm. Prędkość szlifowania wynosi przeważnie 35-45m/s. Przy pomocy takich ściernic możliwe jest szlifowanie stali, węglika, tworzyw czy ceramiki.
Ściernice CFG mogą wymagać częstego procesu obciągania, również podczas obróbki.
Szlifowanie wgłębne jest natomiast wykonywane przy pomocy specjalnie profilowanych ściernic do szlifowania wgłębnego na kształt obrabianej części. Wśród wymienionych tutaj typów szlifowania płaszczyzn i profili szlifowanie wgłębne umożliwia bardzo wydajną obróbkę w jednym przejściu. Możliwe do osiągnięcia prędkości ściernic do szlifowania wgłębnego to 125m/s w przypadku ściernic korundowych ze spoiwem ceramicznym lub żywicznym oraz wartości wyższe w przypadku ściernic CBN. Szlifowanie wgłębne i wzdłużno-kształtowe CFG wymaga dużo sztywniejszych i nowocześniejszy maszyn, które doprowadzą odpowiednią ilość chłodziwa w strefę obróbki oraz będą nadzorować i kontrolować proces obciągania i cały proces szlifowania. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że ściernice wgłębne i CFG, ze względu na dużą głębokość i prędkość szlifowania, mają tendencję do zaangażowania w proces szlifowania krawędzi tnących znajdujących się głębiej w spoiwie ściernicy. Powoduje to odkształcenia plastyczne w szlifowanej części oraz wyższe obciążenia termiczne zarówno w ściernicy do szlifowania pełzającego jak i szlifowanej części. Natomiast plusem tej sytuacji jest wygładzanie powierzchni i lepsza chropowatość niż przy standardowym szlifowaniu posuwisto-zwrotnym. Stąd oba rodzaje ściernic powinny posiadać spoiwo o wysokim stopniu porowatości i być bardziej „miękkie” od standardowych ściernic do płaszczyzn szlifujących ruchem posuwisto zwrotnym.
Podstawowe zalety szlifowania CFG w porównaniu ze szlifowaniem ruchem posuwisto-zwrotnym to:
redukcja czasu szlifowania o 50-80%, zazwyczaj szlifowanie w jednym przejściu
lepsza chropowatość powierzchni
Największą wadą jest jednak szybsze zużycie ściernicy.
Zalety ściernic CFG (Creep-Feed Grinding) z firmy CUMI
Do obróbki szlifowaniem głębokim z posuwem pełzającym
Zazwyczaj obróbka w jednym przejściu, szlifowanie przy ruchu roboczym części
Q'w [mm3/(mm/s)] – 8 do 80 vs 0.5 do 4 przy tradycyjnym szlifowaniu
Wielokrotnie większa głębokość szlifowania niż w przypadku tradycyjnego szlifowania
Ściernice spełniające wymogi zbierania dużego naddatku oraz precyzyjnego wykończenia powierzchni
Bezkompromisowe, rzadkie obciąganie i trwały kształt.
Duża porowatość w celu przepływu chłodziwa
Wykorzystywane w lotnictwie i automotivie do obróbki choinek (uzębień choinkowych), komór (INCONEL) oraz części ze stopów stali (listwy zębate, wahaczy, prowadnic w maszynach czy wirników).
Dodatkowo maszyny do szlifowania CFG muszą mieć często stabilniejsze łoże, suport, stół, łożyska o większym obciążeniu czy wrzeciono. Również doprowadzenie chłodziwa w strefę szlifowania ściernicy CFG musi być o zwiększonym ciśnieniu. Koszt zakupu szlifierki CFG jest wyższy.
W przypadku szlifowania CFG należy użyć dyszy o zawężonym strumieniu i większym ciśnieniu. W przeciwnym razie chłodzenie ściernicy nie będzie wystarczające.
Ściernice do szlifowania płaszczyzn obwodowe
Ściernice do szlifowania płaszczyzn czołowe
Ściernice do szlifowania głębokiego z posuwem pełzającym CFD (Creep Feed Grinding)
Ściernice do szlifowania wgłębnego
Ściernice do szlifowania cylindrycznych powierzchni wewnętrznych (otworów)
Więcej
Ściernice do szlifowania otworów i cylindrycznych powierzchni wewnętrznych
Ściernice do otworów służą do szlifowania powierzchni wewnętrznych cylindrycznych jak otwory, pierścienie i rury. Jest to jest jeden z najbardziej skomplikowanych operacji w procesie produkcji łożysk, rur oraz pozostałych elementów przemysłowych. Ściernice CUMI do szlifowania otworów zapewniają szybkie usuwanie naddatku, kontrolę procesu szlifowania oraz pełną zgodność wymiarową w założonej tolerancji, w mikronach. W ofercie posiadany różnego rodzaju ściernice do szlifowania otworów, o różnym spoiwie i ziarnistości.
Ostre krawędzie Spoiwo krystaliczne ceramiczne V500 zapewnia trwałe utrzymanie kształtu Dostępne w wielu kształtach i wymiarach Ściernice do otworów mogą być wykorzystywane do szlifowania stali, stali wysokostopowej czy szybkotnącej HSS.
Tarcze ściernie CUMI do szlifowania otworów zapewnią doskonałą precyzję, wydajność i mikronową tolerancję.
Ściernice do szlifowania średnic i powierzchni walcowych wewnętrznych - rodzaje oraz wiedza
W podstawowym procesie szlifowania wewnętrznego ściernica wprowadzana jest w szlifowaną powierzchnię prostopadle i towarzyszy temu ruch oscylacyjny wzdłuż osi obrabianej powierzchni.
Rozróżniamy następujące rodzaje szlifowania powierzchni walcowych wewnętrznych:
szlifowanie otworów zwykłe – ściernica do otworów zostaje wprowadzona do szlifowanego otworu, szlifowana część obraca się i jest najczęściej zamocowana w uchwycie trójszczękowym, magnetycznym lub tulei sprężynującej.
szlifowanie otworów obiegowe – jest to szlifowanie otworów o skomplikowanym kształcie zewnętrznym. Ściernica do otworów podczas szlifowania obraca się wokół własnej osi oraz wokół osi szlifowanego otworu.
szlifowanie otworów bezuchwytowe – jest to typ szlifowania, którego efektem jest wysoka współosiowość szlifowanych powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych. Szlifowana część podparta jest w trakcie obróbki na dwóch rolkach prowadzących oraz tarczy prowadzącej. Tarcza prowadząca wprawia szlifowaną część w ruch obrotowy, a ściernica do otworów wykonując ruch obrotowy wokół własnej osi, posuw wzdłużny i dosuw szlifuje część.
Szlifowanie otworów nie jest procesem łatwym, ponieważ podatne na zniszczenie podczas obróbki może być ściernica do otworów pracująca z wysokimi prędkościami skrawania, wątły trzpień, który może ulec podczas szlifowania otworów wyboczeniu.
Ściernice do szlifowania średnic wewnętrznych
Ściernice do szlifowania otworów
Ściernice do szlifowania walcowych powierzchni wewnętrznych
Ściernice do szlifowania cylindrycznych powierzchni wewnętrznych
Ściernice do szlifowania rur
Ściernice do szlifowania pierścieni
Ściernice do szlifowania cylindrycznych powierzchni zewnętrznych
Więcej
Ściernice do szlifowania cylindrycznych powierzchni zewnętrznych
Szlifowanie w kłach służy do szlifowania powierzchni zewnętrznych walcowych i stożkowych. Szlifowanie powierzchni zewnętrznych dotyczy przeważnie wałków i walców zwykłych, stopniowych oraz z wieloma płaszczyznami stożkowymi. Wałek przeważnie mocowany jest w uchwycie trójszczękowym, wieloszczękowym lub samocentrującym, a z drugiej strony podparty jest kłem konika hydraulicznego lub ułożyskowanego elektromechanicznego. W przypadku długich wałów wymagane może być podparcie, a w przypadku mocowania w kłach obustronnego, również po jednej stornie dodatkowy zabierak. Kieł może być dodatkowo wyposażony w sprężynę, która pozwala w przypadku zmian temperaturowych na kompensację zmiany wymiarów wałka. Prędkości skrawania ściernic do zewnętrznych powierzchni cylindrycznych pracują przeważnie z prędkością skrawania do 60 m/s. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami na ściernice do wałków i walców jest odmiana korundu w spoiwie ceramicznym.
Szlifowanie wałków może odbywać się obwodem ściernicy do wałków lub pod kątem dwoma powierzchniami (najczęściej 30 lub 45 stopni). Ściernica do powierzchni cylindrycznych pracująca pod kątem. Zaletą ściernicy do wałków pracujących pod kątem jest obróbka dwóch powierzchni jednocześnie, wadą natomiast wymóg obciągania dwóch powierzchni i nierównomierne zużycie.
Jedną z metod szlifowania wałków jest szlifowanie tzw. peel grinding czy szlifowanie głębokie wąską ściernicą w jednym przejściu. Szlifowanie tą metodą przypomina bardziej toczenie niż szlifowanie. Prędkości skrawania dochodzą do 90-120 m/s, a Q’ do 120 mm3/mms Należy jednak pamiętać, że szlifowanie ściernicą zgrubną peel grinding wymaga dużego chłodzenia, najczęściej olejem.
Ściernice do wałków
Ściernice do walców
Ściernice do szlifowania cylindrycznych powierzchni zewnętrznych
Ściernice do szlifowania walcowych powierzchni zewnętrznych
Ściernice do szlifowania w kłach
Ściernice do szlifowania płaszczyzn czołowe (w tym dwutarczowe)
Więcej
Ściernice do szlifowania płaszczyzn
Szlifowanie czołowe jest rodzajem szlifowania płaszczyzn. Ściernice do szlifowania czołowego mogą pracować stycznie lub poprzecznie/wcinaniem (plunge-cut grinding). Szlifowanie czołem powoduje bezpośredni kontakt powierzchni ściernicy czołowej ze szlifowaną częścią. Skutkuje to łatwością przypaleń i uszkodzeń termicznych. Dodatkowo ściernica może ulec zeszkleniu. Stąd ściernice czołowe mają otwartą strukturę. Ściernice do szlifowania czołowego pracują ze znacznie niższymi prędkościami skrawania niż ściernice obwodowe.
Szlifowanie czołowe może również odbywać się ściernicami segmentowymi.
Typowe przykłady obejmują szlifowanie czołowe pierścieni łożysk, części samolotów, stempli, matryc, uszczelek, wkładek, elementów pomp, elektrod EDM i kołek wypychaczy. Ściernice mogą być segmentami lub częściej ciągłą obręczą z podziałem na konwencjonalne i wąskie ziarno superścierne.
Jednym z rodzajów szlifowania czołowego jest szlifowanie dwutarczowe (ściernicami dwutarczowymi, potocznie nazywane dwustronnym). Szlifierki dwutarczowe być w wersji pionowej i poziomej. Poziome szlifierki dwutarczowe używane są głównie do średniej wielkości części, a pionowe do części wąskich i/lub o dużej średnicy. Szlifierki do szlifowania czołowego dwutarczowego wymagają solidnej maszyny z dużą sztywnością promieniową i osiową. Wał wrzeciona i powierzchnia mocowania koła są wykonane z monolitycznego kawałka materiału stalowego, z centralnym chłodzeniem. Tarcza ścierna jest dostarczana jako warstwa ścierna połączona ze stalową płytą tylną częścią lub jako warstwa z nakrętkami włożonymi w tylną powierzchnię, która z kolei jest przykręcona do powierzchni mocowania koła wrzeciona. Chłodziwo, przechodzące przez środkowy otwór, jest rozprowadzane po powierzchni ściernicy dwutarczowej za pomocą szczelin, podczas gdy otwory zmniejszają ciśnienie i zapewniają usuwanie wiórów i łatwy dostęp chłodziwa. Większość ściernic do szlifowania czołowego dwutarczowego ma spoiwo żywiczne. Proces obciągania ściernic dwutarczowych przebiega zazwyczaj jednocześnie.
Szlifowanie dwutarczowe może być zgrubne lub wykańczające. Szlifowanie zgrubne pracuje w konfiguracji przelotowej, szlifowane części przelatują przez ściernice w trybie ścinania. Szlifowane części są napędzane na wejściu za pomocą pasów trzymających część obustronnie.
Do szlifowania dwutarczowego wykańczającego/precyzyjnego poprzez posuw obrotowy lub metody karuzelowej. Ściernice dwutarczowe pracują w tandemie z minimalnie różnymi obrotami. Istotnym czynnikiem przy doborze ściernic dwutarczowych jest rodzaj chłodziwa. Jego błędny dobór może powodować ślizganie zamiast szlifowania.
Szlifowanie przelotowe na ogół ma problem z osiągnięciem tolerancji dokładności szlifowania ściernicami dwutarczowymi w jednym przejściu przy akceptowalnym czasie cyklu. Jedną z metod poprawy jest ruch obrotowy z oscylacją części lub szlifowanie na ramieniu.
Szlifowanie dwustronne (dwutarczowe) jest wydajne, ponieważ szlifowanie dwustronne odbywa się ściernicami o dużej średnicy i dzięki temu możliwe jest objęcie powierzchnią ściernicy całej powierzchni szlifowanej części. Pozwala to na wyeliminowanie posuwu poprzecznego. Szlifowanie dwustronne ściernicami dwutarczowymi to wydajna i skuteczna metoda usuwania naddatków z przeciwległych powierzchni szlifowanej części. Szlifowanie ściernicami dwustronnymi pozwala na osiągnięcie wysokiego poziomu płaskości i równoległości na przeciwległych powierzchniach.
Szlifowanie dwutarczowe ściernicami dwustronnymi może odbywać się w wielu wariantach konstrukcyjnych maszyny:
Szlifowanie dwutarczowe z przelotem obrotowym
Szlifowanie dwutarczowe obrotowe z zaciskiem drutowym
Szlifowanie dwutarczowe obrotowe indeksowane
Szlifowanie dwutarczowe z liniowe z podajnikiem (ramieniem) o ruchu posuwisto-zwrotnym
Szlifowanie dwutarczowe z ramieniem wahadłowym
Szlifowanie dwutarczowe z indeksowanym stołem napędzanym.
W nowoczesnych szlifierkach dwustronnych części mocowane są w kilka kołach zębatych, które na zasadzie współpracy obracają się względem siebie z oscylacjami podczas szlifowania.
Ściernice, tarcze ścierne, tarcze szlifierskie
Więcej
Ściernica do szlifowania bezkłowego
Ściernica korundowe do szlifowania bezkłowego
Ściernica bezkłowa
Ściernica korundowe bezkłowe
Ściernica do szlifierki bezkłowej
Ściernica szlifująca do szlifowania bezkłowego
Ściernica prowadząca do szlifowania bezkłowego
Ściernica regulacyjna do szlifowania bezkłowego
Ściernice do bezkłówki
Ściernice do otworów
Ściernice do szlifowania powierzchni wewnętrznych
Ściernice do szlifowania wewnętrznej powierzchni rur i pierścieni
Ściernica korundowa do otworów
Ściernica korundowa ceramiczna do otworów
Ściernica korundowa ceramiczna do szlifowania otworów
Ściernica korundowa ceramiczna do szlifowania powierzchni cylindrycznych wewnętrznych
Ściernica precyzyjna
Ściernica do szlifowania HSG
Ściernica do płaszczyzn
Ściernica do szlifowania wgłębnegoŚciernica do szlifowania głębokie z posuwem pełzającym (Creep Feed Grinding)
Ściernica czołowa
Ściernica garnkowa
Ściernica do szlifowania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych
Ściernica do szlifowania czołowego
Ściernica do szlifowania obwodowego
Ściernica do szlifowania wzdłużnego
Ściernica do szlifowania kształtowego
Ściernica do wałków
Ściernica do wałów
Ściernica do walców
Ściernica kłowa
Ściernica do szlifowania w kłach
Ściernica korundowa ceramiczna do szlifowania powierzchni cylindrycznych zewnętrznych
Ściernica do szlifowania prętów
Ściernica segmentowa czołowa
Ściernica precyzyjna
Ściernica do szlifowania precyzyjnego
Tarcza ścierna, tarcza szlifierska do szlifowania bezkłowego
Tarcza ścierna, tarcza szlifierska korundowe do szlifowania bezkłowego
Ściernice korundowe do szlifowania precyzyjnego - standardowe oraz premium w Tradensa
W odpowiedzi na wysokie wymagania rynku, zadbaliśmy i różnorodność oferty w zakresie ściernic korundowych. Dlatego bez względu na to, czy interesują Cię ściernice standardowe, czy te klasy premium do szlifowania precyzyjnego – znajdziesz u nas w dobrej cenie odpowiedni produkt. Ręczymy również za wysoką jakość naszej oferty, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy też dylematów związanych z dopasowaniem ściernic do wymagań projektowych – służymy pomocą.
Ściernice do szlifowania bezkłowego i szlifowania wałków oraz walców – ekonomiczny wybór, którego szukasz
Klienci poszukujący opcji standardowych docenią ściernice korundowe tej klasy, które można u nas zamówić. Mimo, że jest to oferta standardowa, a cena bardzo przystępna – zachowaliśmy również wysoką klasę wykonania, a o przydatności ww. produktów i ich wszechstronnym wykorzystaniu w produkcji świadczą pozytywne komentarze, które spływają pod ich adresem.
Do jakiej produkcji przydadzą się ściernice premium i standardowe do szlifowania precyzyjnego z naszej oferty?
szlifowanie bezkłowe oraz w kłach,
szlifowanie cylindrycze,
szlifowanie czołowe i obwodowe oraz wiele pozostałych rodzajów szlifowania.
Jeśli ściernice do szlifowania w kłach, czy też ściernice czołowe do szlifowania otworów lub cylindrycznego do szlifowania wałków mają pomóc Ci w produkcji standardowych projektów – niemalże od ręki dostaniesz to, czego potrzebujesz. Natomiast ściernice premium to wyższy poziom zaangażowania w produkt, który z całą pewnością spełni Twoje wszelkie oczekiwania.
Jeśli chcesz złożyć takie zamówienie, bądź też jeśli interesują Cię ściernice bezkłowe – skontaktuj się z nami koniecznie. Po zapoznaniu się z Twoimi potrzebami, z pewnością dobierzemy parametry zamówienia tak, by również ściernice cylindryczne, czołowe i obwodowe zapewniły Ci maksymalną wydajność, skuteczność, przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Zachęcamy do kontaktu już dziś!
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.